Yumurtalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Hafta sonu kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan yumurtalı ekmek. Bayat ekmekleri değerlendirmenin en leziz yolu da diyebiliriz...

Hafta sonu kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan yumurtalı ekmek. Bayat ekmekleri değerlendirmenin en leziz yolu da diyebiliriz. Ayrıca çocukluğunuza gitmek istiyorsanız da tatmanız yeterli. O eski günlere jet hızı ile gidip, tekrar günümüze gelirsiniz. Bu kadar nostalji bizim için yeterli, şimdi detaylara geçelim…

Malzemeler nelerdir? 

Dilimlere çevirme bayat ekmek (1 tam ekmek kullabilirsiniz.)
5 yumurta
Tuz
Karabiber
Tercihe göre nane, pul biber
Kızartma için ayçiçek yağı

Yapılışı Nasıl?

Bayat ekmekleri çok kalın olmayacak şekilde dilimlere ayırmalısınız. Ardından yumurtaları geniş bir kaba kırarak çırpın. Tuz, karabiber tercihe göre nane, pul biber ekleyerek yumurtaları tekrar çırpın. Tavaya ayçiçek yağını dökerek kızdırmaya başlayın. Dilimlenen ekmekleri yumurtalara; önlü, arkalı olarak iyice batırın. Ardından çok beklemeden tavaya koyup önlü arkalı olarak kızartın. Altın sarısı olana kadar kızartmaya devam edin.

Geniş ağızlı bir servis tabağına kağıt havlu koyarak kızaran ekmek dilimlerini birkaç dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yumurtalı Ekmek Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Yemek kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/yemek linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pelin Keskin