Yosunun faydaları nelerdir? Yosun çayı nasıl yapılır?

Yosun insan sağlığına yararlı bir su bitkisi olmaktadır. İşte yosunun yararları ve yosun çayının yapılışı...

Yosun insan sağlığına yararlı bir su bitkisi olmaktadır. Bu yazımız içerisinde Yosunun faydaları nelerdir? sorusunun yanıtını paylaşıyoruz. İşte detaylar…

İnsan sağlığına yararı oldukça fazla olan yosun;

İyot açısından zengindir. Tiroid bezinin düzgün çalışmasını sağlar. Ülkemizde her on kişiden sekizinde tiroid hastalığı görülmektedir. Bu nedenle ülkemizde sık sık tüketilmesi gereken çaylardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Üst solunum yolu hastalıklarını önleyebilmek adına etkili bir besin olmaktadır. Güçlü bir vitamin deposudur. Balgam söktürücü özelliği vardır ve boğaz tahribatlarını önlemeye de yardımcı olur.

Yosun; daha eski çağlarda yanık ve yarar gibi açık yaraların enfeksiyon kapmaması adına kullanılırmış. Eski çağlarda da insanlar yosun bitkisini bu şekilde kullanıyorlarmış. Cildin hasar aldığı alanı hızla iyileştirerek; eklem, kas ve kemik ağrılarını da iyileştirebilir.

Mide hastalıkları için de yosun çayı birebirdir. Besinlerin öğütülmesi adına mide kasını güçlendirir. Ülser ve reflü gibi hastalıkları önlemede yardımcı olur. Ayrıca yapılan araştırmalar kapsamında; halsizlik ve anoreksi gibi hastalıkları da engellediği tespit edilmiştir.

Yüksek antioksidan özelliği olan yosun vücuttaki fazla asit, yağ, toksin gibi hücrelerin yok edilmesine yardımcı olur.

Uzun süre tok tutma özelliği de bulunan yosun kilo verme konusunda da yardımcı olmaktadır. Düşük kalorisi bulunan yosunun diyet listelerinde yer almaktadır.

Yosun çayı nasıl yapılır?

Yosunu pratik olarak tüketebileceğiniz yöntemlerden birisi de yosun çayı olmaktadır. Peki yosun çayı nasıl yapılır? İşte o da şimdi geliyor…

Malzemeler nelerdir?

Yosun (4 gram),
1 adet limon,
1 tatlı kaşığı bal,
2 bardak su

Yapılışı nasıl?

Yosunları bir kase içerisinde iyice öğütün. Ardından da üzerine limon ve suyu ekleyerek 5 dakika civarında kaynatmanız gerekmektedir. Ocaktan aldığınız bu karışımı süzerek, üstüne balı ekleyip tüketebilirsiniz.

Bu karışım (çay) sayesinde mide ağrılarına ve kabızlığa iyi gelmektedir. Afiyet olsun.

Yosunun faydaları nelerdir? Yosun çayı nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza https://furyana.com/saglik/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.