Yeni doğan bebeğin ilk banyosu nasıl yaptırılır?

Yeni doğan bebekler hali ile çok hassas bir cilde sahip olmaktadır. Yeni doğan bebeğin ilk banyosu yaptırılırken...

Yeni doğan bebekler hali ile çok hassas bir cilde sahip olmaktadır. Yeni doğan bebeğin ilk banyosu yaptırılırken banyoda değil, yatak odasında bebek küveti içerisinde yaptırılması daha uygun bir zemin olacaktır.

İşte diğer detaylar…

Yatak odası içerisinde bebek küvetinde ilk banyonun yaptırılacağının uygun olduğunu belirtmiştik. Kaloriferin yanına küveti koyabilirsiniz. Küvetin suyunun sıcaklığını derece ile ya da dirsek kontrolü ile ölçüp, ayarlayabilirsiniz.

Bebek yıkanırken; boynunun altında tutulmalıdır. Böylece hem vücut kavranır hem de baş tutulur.

Suyu, bebeğe direkt değil gezdirerek dökmek önemlidir. İlk banyo yapılırken suyu dökmek yerine bebeği direkt olarak küvetin içerisine yavaşça sokup çıkarabilirsiniz.

Bebekler baştan üşür. Bu nedenle yeni doğan bir bebeğin banyo sırasında en son başını yıkamalısınız. İlk banyoda kulaklar çubukla temizlenmemeli, kalan su anne tarafından emilerek atılmalıdır.

Banyodan sonra yaz ayında bile olunsa; bebeğin başını bere ile kapatmalısınız.

Yeni doğan bebeğin ilk banyosu nasıl yaptırılır? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Anne ve Çocuk kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/anne-ve-cocuk/linki üzerinden ulaşabilirsiniz.