Vitamini Kabuğunda! Meyve Kabuklarının Faydaları

Meyveler vitamin deposu. Bunu bilmeyenimiz yoktur. Zaman tünelinde biraz geri gidelim, "vitamini kabuğunda" sözünü ilk kez kaç yaşında duymuştunuz? Evet, ben de öyle tahmin etmiştim!

Meyveler vitamin deposu. Bunu bilmeyenimiz yoktur. Zaman tünelinde biraz geri gidelim, “vitamini kabuğunda” sözünü ilk kez kaç yaşında duymuştunuz? Evet, ben de öyle tahmin etmiştim! Aklımız ermeye başladığından beri duyuyoruz bu cümleyi. Bu kadar çok duyduğumuz bir şeyin yanlış olma olasılığı da düşük tabii ki. İşte bu yazımızda bazı meyve kabuklarının faydaları aşağıdadır;

Portakal Kabuğu: Kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırıp, kalp hastalıklarına karşı sizi korur.

Mandalina Kabuğu: Soğuk algınlığından, kanser hastalıklarından sizi koruyor. C vitamini açısından kuvvetli olan bu kabuklar sindirim sistemini düzenlemeye de yardımcı olmaktadır.

Greyfurt  Kabuğu: Greyfurt kabuğu ile tüketildiğinde faydaları saymakla bitmez. Biz yine biraz bahsedelim. Greyfurt yenirken bıçak kullanmadan bütün olarak tüketilmesi yararlıdır. Felç, kalp krizi için sizi koruyacaktır. Kolesterolünüzü düşürmekte de size yardımcı olur.

Elma  Kabuğu: Elma kabuğu kan şekerini dengeler, diyabet hastaları için bir nimettir. Kansere karşı korur ve bağırsakları da çalıştırır. Elma yenirken kabuğu ile tüketilmesi herkes tarafından önerilir.

Vitamini Kabuğunda! Meyve Kabuklarının Faydaları başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. 

Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/saglik linki üzerinden ulaşabilirsiniz.