Ukrayna’ya Ne Kadar Kripto Para Bağışı Yapıldı?

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in vermiş olduğu talimat doğrultusunda Rus ordusu havadan, karadan ve denizden Ukrayna’ya saldırmaya başladı. Yaşanan Rusya-Ukrayna gerilimi sonrasında Ukrayna, resmi Twitter hesabından kripto para cüzdanını paylaşarak yardımcı olmak isteyenlerden kripto para cinsinden de destek beklediklerini açıkladı. Bu yazımızda Rus İşgali Altında Bulunan Ukrayna’ya Ne Kadar Kripto Para Bağışı Yapıldı? sorusuna ilişkin detayları paylaşıyoruz.

Ukrayna’ya ne kadar kripto para bağışı yapıldı?

Bu haber makalesinin kaleme alındığı dakikalar içerisinde Ukrayna’nın kripto para bağışının 90 milyonlu geçtiği açıklandı. Rusya’nın işgali altında bulunan Ukrayna’ya dünyanın dört bir tarafından hem destek hem de dualar yapılmaya-edilmeye devam ediliyor. Her geçen gün artış gösteren bağışlar, elde edilen son verilere göre yaklaşık olarak 85 milyon doları geçip 90 milyon dolara ulaşmayı başardı.

Milyon dolarlık bağışın %52’sinin doğrudan Ukrayna hükümeti tarafından duyurulan hesaplara aktarıldığı açıklandı. Geri kalan bölümü ise yardım kuruluşları aracılığı ile toplandı. Bitcoin ve Ethereum kripto para birimleri cinsinden toplanan bağışlar, bütün kripto para bağışlarının yaklaşık %68’lik yani 56 milyon dolarını meydana getirdi. Onları ise 11 milyon dolar ile ERC-20, 6.6 milyon dolar ile BEP2, 6.15 milyon dolar ile DOT ve en son olarak da 1.5 milyon dolar ile SOL bağışları takip etti. Dogecoin kripto para birimi, MATİC Token’ları ve NFT’ler üzerinden daha küçük miktarlarda gönderirler gerçekleştirdi.

Ukrayna’ya Para Bağışları Niçin Kriptolar Üzerinden Yapıyor?

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması ile beraber Ukrayna hükümetinin denetimi altında faaliyet gösteren banka ve diğer finansal kuruluşlarının tahrip olması sebebiyle kripto paraların özellikle de herhangi bir merkez bankasına ya da herhangi bir sermaye piyasası kuruluna bağlı olmadan faaliyet göstermesinin getirmiş olduğu avantajlardan faydalanmak isteyen Ukrayna hükümeti yetkilileri, 2 adet kripto para cüzdan hesap numaralarını dünya kamuoyu ile paylaşarak, kendilerine yardım etmek isteyen insanların ya da kurumların, kripto para cinsinden de bu hesap cüzdanlarına istedikleri tutarda yatırım yapmalarını talep etti.

Ukrayna, Kripto Paralar İle Askeri Teçhizat Aldı

Ukrayna dijital dönüşüm bakan yardımcısı Alex Bornyakov, kripto paralarla alınan bağışların 15 milyon dolarlık bölümü ile kurşun geçirmez yelekler dahil olmak üzere pek çok kalemde askeri teçhizat alındığını söyledi. Diğer taraftan hükümet, yardım toplama hedefi doğrultusunda yakında bir NFT koleksiyonu daha çıkarmayı planlıyor. Halihazırda iki firmanın NFT koleksiyonunu oluşturmak amacıyla şimdiden hazırlıklara başlandığı duyuruldu.

Ukrayna hükümet yetkilileri yine aynı şekilde resmi Twitter hesapları üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarda yardım taleplerinin halen devam ettiğini ve ülkelerinin Rus işgali altında çok zor günler geçirdiğini söyledi.

Sitemizde yer alan içerikler bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Rus İşgali Altında Bulunan Ukrayna’ya Ne Kadar Kripto Para Bağışı Yapıldı?  başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir