Ukrayna ve Rusya geriliminin Bitcoin’e etkisi

Ukrayna ve Rusya arasındaki son zamanlarda artan gerilim dünya piyasalarını olumsuz olarak etkilemeye başladı. Yerli borsalar ve kripto para piyasası da bu düşüşten nasibini alanlar arasında. Bu yazımız içerisinde Ukrayna ve Rusya geriliminin Bitcoin’e etkisi hakkında detayları paylaşacağız. İşte detaylar.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin ne olmuştu?

Geçen hafta 45.000$ dolar bandında seyreden Bitcoin, önce 40.000 $ dolar bandına sarkması ardından da 38.000$’lık desteği kırması sonucu 36.000$ seviyelerine kadar geriledi. Özellikle Bitcoin grafiklerinin okunurken dünya genelinde yaşanabilecek krizlerin etkili olabileceğine her zaman değinilmiştir. Şu an da var olan Rusya ile Ukrayna gerilimi ile birlikte özellikle Putin’in askerlere emir verdiğine dair haberlerin çıkması üzerine bölgedeki gerilim arttı. Rus yanlısı ayrılıkçıların da çatışma alanına dahil olmasıyla birlikte, ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’ya yapacağı bir hamlenin karşılıksız kalmayacağını belirtmesi ve yine Avrupa ülkelerinden Fransa ve İngiltere’nin benzer açıklamalar yapması gerilimi arttırdı.

Yaşanan kriz sonucu yatırımcılar…

Tüm yaşanan bu kriz sonucu Bitcoin 38.000$ desteğini kırarak 36.000 $ lere kadar geriledi. En büyük kripto varlığı olan Bitcoin için ciddi satışlar gelmiş oldu. Ayrıca ikinci büyük kripto olan Ethereum ise 2.600$ dolar bandında seyrediyor.

Piyasanın işlem hacmi de 1.6 Trilyon Dolar’a kadar geriledi. Yatırımcılar özellikle bu tarz krizlerde menkul kıymetlerden olan altın, gümüş ve benzeri varlıkla seçmektedir. 780 TL bandında dolaşan gram altının fiyatı anlık 840 TL iken, TL bazında dolar da 13.8 TL’lere kadar çıkmış durumda.

Umarız ki Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilim daha da fazla büyümeden son bulur. Dünya piyasalarının yanı sıra hiçbir insanın zarar görmesini istemeyiz.

Sitemizde yer alan içerikler bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ukrayna ve Rusya geriliminin Bitcoin’e etkisi başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir