Ukrayna Bitcoin ve diğer Kripto Paraları yasallaştırdı

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerilim tüm dünyanın dikkatini bu bölgeye çekti. Amerika, İngiltere ve diğer dünya ülkeleri peş peşe açıklamalarını yaparak gerilimi düşürmeye çalışıyor. Ukrayna şimdi ise bu gerilimden bağımsız farklı bir konu ile gündeme geldi. Ukrayna Bitcoin ve diğer Kripto Paraları yasallaştırdı. İşte konuya ilişkin detaylar.

Kripto para birimleri gri alandaydı

Kripto para birimlerini tanımlayan yasalar bulunmadığından dolayı ne yasal ne de yasal değil konumundaydı, gri bir alandaydı. Ukrayna vatandaşları kripto paraları satın alıp ticaretini yapabiliyordu. Fakat işler ters gitmesi durumunda mahkemeler tarafından korunmuyordu.

Bugün Ukrayna parlamentosundan geçen yasanın Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından imzalanması ile kripto paralar ve kripto para borsaları sahipleri dolandırıcılıktan korunmaya başlanacak.

2022 yılı sonuna kadar tamamen yasal olabilir

Ukrayna Dijital Dönüşüm Başkanlığı tarafından bir yetkili Kyiv Post’a yaptığı bir açıklamada; “Ukraynanın kritpo para piyasasını 2022 yılı sonuna kadar işletme ve yatırımcılar için tamamen yasal hale getirmeyi planladığını ancak öncelikle parlamentodan bir dizi yasanın geçirilmesi ve Vergi Kanunu ile Medeni Kanunun değiştirilmesi” gerektiğini söyledi.

Kripto varlıklar için tanım yapıldı

Ukrayna parlamentosundan geçen yasa ile kripto varlıklar bir elektronik veri biçiminde ifade edilen ve maddi olmayan varlıklar olarak tanımlanıyor. Buna ek olarak kripto para cüzdanları ve özel anahtarlar da yasa ile tanımlanmış durumda.

Yatırım ve yatırımcıların çekilmesi sağlanacak

Ukrayna’nın Rusya ile yaşadığı gerilimden dolayı varlıklı birçok insanın ülkeden kaçmaya başladığı gündemi meşgul etmişti. Ukrayna kripto paralar için yaptığı bu hamle ile ülkeye yatırım çekmek istiyor.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov açıklamasında; kripto paraların popüler olduğu ve günlük cironun 37 bin doları bulduğunu belirtti. Ayrıca Fedorov kripto paraların yasal olması ile bu piyasanın daha güvenli hale geleceğini ve dolayısıyla da daha fazla yatırım yapılacağını vurgulayarak “Dünyada Almanya, Lüksemburg gibi birkaç ülke kripto para varlıklarını yasal hale getirdi. Ukrayna’da onlardan biri olacak.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Bitcoin ve diğer Kripto Paraları yasallaştırdı başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.