Tek yumurta ve çift yumurta ikizlerinin farkları nelerdir?

Birçok çift ikiz bebeklerinin olmasını ister. Hatta sırf ikiz bebek sahibi olabilmek için; bu konu hakkında geniş araştırmalar yapılmaktadır. İkiz hamilelik...

Birçok çift ikiz bebeklerinin olmasını ister. Hatta sırf ikiz bebek sahibi olabilmek için; bu konu hakkında geniş araştırmalar yapılmaktadır. İkiz hamilelik tek yumurta ve çift yumurta ikizi olmak üzere ikiye ayrılır. Bu yazımız içerisinde Tek yumurta ve çift yumurta ikizlerinin farkları hakkında bilgiler paylaşacağız.

İşte konu ile ilgili detaylar..

Tek yumurta ikizi cinsiyetleri her zaman aynıdır. Fakat çift yumurta ikizlerinde cinsiyet farklılıkları görülebilmektedir.

Genotip ve fenotipler tek yumurta ikizlerinde aynı iken çift yumurta ikizlerinde farklı olarak görülür.

Tek yumurta ikizlerini birbirine benzer. Genetik özellikleri de fiziksel özellikleri de aynıdır. Çift yumurta ikizleri ise birbirine tek yumurta kadar benzemez. Genetik özellikleri ve fiziksel özellikleri birbirinden farklı olabilir.

Tek yumurta ikizi oluşum sırasındayken bir zigotu paylaşır. Çift yumurta ikizlerinde ise iki tane zigot oluşmaktadır.

Tek yumurta ikizleri fiziksel olarak birbirine çok benzemektedirler. Çift yumurta ikizleri farklılık gösterebilir.

Tek yumurta ikizlerinde ikizler tek bir keseyi paylaştıkları için bebeklerden birinin fiziksel gelişimi diğerine göre azdır. Çift yumurta ikizlerinin ayrı kesesi bulunur. Her ikisi de ayrı ayrı gelişim göstermekte ve hemen hemen aynı kiloda ve boyda doğmaktadırlar.

Tek yumurta ve çift yumurta ikizlerinin farkları nelerdir? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Anne ve Çocuk kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/anne-ve-cocuk/linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pelin Keskin
Latest posts by Pelin Keskin (see all)