Sumak nedir? Sumak faydaları nelerdir?

Son zamanlarda sumak bitkisi hakkında birçok konu ortaya atılıyor. Sumağın koronavirüs için iyi...

Son zamanlarda sumak bitkisi hakkında birçok konu ortaya atılıyor. Sumağın koronavirüs için iyi geldiği söylenmişti, sonrasında ise bu durumun olmadığı açıklandı. İnsanlar Sumak nedir? Sumak faydaları nelerdir? gibi soruların yanıtlarını ararken; bizler de konu hakkında detayları sizler ile paylaşmak istedik. İşte konuya dair detaylar…

Sumak nedir?

Sumak küçük çalı şeklindeki kırmızı küçük meyveleri olan bitkidir. Bu bitkinin meyveleri ilk etapta yeşil renkte oluşur. Zaman içerisinde güneş ile birlikte kızarmaya ve tadında ekşileşme olmaya başlar. Bu bitkinin en yaygın olarak görüldüğü yer Asya ve Afrika kıtalarıdır. Ülkemizde ise Güneydoğu Anadolu Bölgesini coğrafi şartları ile birlikte kendiliğinden yetişen çalılıklar şeklinde türemiştir. Özellikle Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır’ da bu bitkinin çok bulunması nedeni ile salata sosu olarak kullanılan nar ekşisi yerine sumak ekşisi yaygın olarak çıkarılmakta ve kullanılmaktadır.

Sumak faydaları nelerdir?

Kan şekerinde düzenleme yapar. Kan şekerinin düşmesi ile birlikte yorgunluk, açlık, baygınlık halleri meydana gelebilmektedir. Sumağın düzenli olarak tüketilmesi ile birlikte kan şekeri her zaman dengede tutulmaya çalışılır.

Yüksek kolestrolün aşağı seviyeye inmesini ve dengede kalmasını sağlar. Alerji gibi kronik rahatsızlıkları yok etmede birebirdir. Antioksidan özelliği bulunmaktadır.

Ciltte temizlenme ve hücrelerde yenilenmeye yardımcı olur. Kemik erimesine bağlı rahatsızlıkların önüne geçer.

Süt ve yoğurt kadar kemik erimesine katkısı vardır. Bunun için otuzlu yaşlardan itibaren düzenli şekilde kullanılması ileri yaşlarda oluşacak kas erimesi ve kemik erimesi rahatsızlıklarının önüne geçmektedir.

Sumak nedir? Sumak faydaları nelerdir? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza https://furyana.com/saglik/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ebru Gören