Soğuk Havada Cildin Kuruması Nasıl Önlenebilir?

Soğuk havalarda cilt kuruluğu herkesin sıklıkla şikayet ettiği konuların başında gelir. Diğer tüm detaylar yazımızda!

Soğuk havalarda cilt kuruluğu herkesin sıklıkla şikayet ettiği konuların başında gelir. Bunun için birkaç önemli noktaya dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle banyo yaparken su çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır. Bu esnada cildi daha yumuşak hale getirmek adına yumuşatıcı etkisi bulunan duş kremleri sürülebilir. İşte soğuk havada cildin kuruması için önlemler!

Güneşten korunmak da cildin kurumasına engel olmak için önemlidir. Genellikle insanlar güneşten korunmaya sadece yazın ihtiyaç duysa da kışın da güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Bu aynı zamanda yaşlanma etkilerini de geciktirecektir.

Yıkama sonrasında eller ıslak bırakmak ve soğukla temas ettirmek kurumaya neden olur. Dolayısıyla eller doğru şekilde kurulanmalı, cildin nemli kalması adına bol su içilmeli, taze meyve sebzeler yenilmelidir.

Cildin Kurumaması İçin Öneriler

Cildin kurumasını önlemek için doğru nemlendirici seçimi önem taşır. Bu durum dudak nemlendiricileri için de geçerlidir. Kışın hem eller hem de dudaklar sıklıkla çatladığından dolayı vazelin gibi ürünler kullanılabilir. Eğer bu işlem doğal yollarla yapılmak isteniyorsa fındık, çiğ ceviz, kayısı gibi besinler yenilerek de vücudun doğal yolla nemlenmesi ve ye yağlanması saplanabilir.

Cilt kurumasına karşı kıyafet seçimi de dikkat ister. Yünlü ve sentetik kıyafetlerin cilt ile doğrudan temasından kaçınılmalı ve onun yerine pamuklu olan kıyafetler tercih edilmelidir. Ayrıca yüz ve eller fazla soğuk ile rüzgara karşı korunmalı, eğer kapsamlı peeling yaptırılacaksa bunun için kış mevsimi seçilmelidir.

Soğuk Havada Cildin Kuruması Nasıl Önlenebilir? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/saglik linki üzerinden ulaşabilirsiniz