Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Cildin hava alması için olan delikler zaman içerisinde kir ve yağ birikmesinden dolayı siyah nokta haline dönüşür... Peki bu siyah noktalar nasıl geçer?

Cildin hava alması için olan delikler zaman içerisinde kir ve yağ birikmesinden dolayı siyah nokta haline dönüşür. Çoğunlukla yüzde oluşan bu siyah noktalar aynı zamanda kol, bacak, sırt ve göğüs bölgesinde de görülebilir.

Temizlenmeyen siyah noktalar zaman içerisinde akne, sivilce ya da kalıcı lekelere dönüşebilir. Bu nedenle siyah nokta temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Bunun için genellikle doğal içerikli maskelerden yardım alınır.

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

Siyah noktalara doğal çözüm isteyenler limon, yumurta akı, bal, karbonat, tarçın, mısır unu, yoğurt gibi besinlerden yardım alabilir.

Bir yemek kaşığı karbonat ile bir yemek kaşığı yoğurt birbirine karıştırılıp temiz cilde sürüldüğünde fayda sağlanacaktır. Bu maske cilde yaklaşık bir saat boyunca bekletilir ve masaj yapılarak ciltten ovulup çıkartılır. İstenilen etkiyi almak için haftada bir gün yapmak yeterli olacaktır.

Siyah nokta için karbonat maskesi yapılmak istendiğinde ise içerisine birkaç damla limon suyu koyulmuş bir tatlı kaşığı karbonat önceden temizlenmiş olan cilde sürülür. Ardından iki üç dakika cilde masaj yapılır ve maske ılık su ile temizlenir.

Siyah Nokta İçin Tavsiyeler

Siyah noktaları önlemek için makyaj temizlenmeden yatılmamalı ve ciltte yağlanmaya yol açacak besinlerden kaçınılmalıdır. Kullanılan yastık kılıfları haftada bir olacak şekilde değiştirilmeli, yüz yıkanırken soğuk su tercih edilmelidir. Ayrıca siyah noktalar için maske yapmadan önce ellerin ve yüzün temizliğinden emin olunmalıdır.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Güzellik kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/guzellik linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pelin Keskin