Selülit nedenleri nelerdir?

Selülit genelde spor yapılmadığı ve düzenli egzersiz yapılmadığı için oluşmaktadır. Şişman kişilerde selülit...

Selülit nedenleri nelerdir? Selülit genelde spor yapılmadığı ve düzenli egzersiz yapılmadığı için oluşmaktadır. Şişman kişilerde selülit oluşur, zayıf kişilerde selülit yoktur düşüncesi oldukça yanlıştır. Selülit oluşan kişiler; ani zayıflama gösteren ya da egzersiz yapmayan kişilerdir.

Toplumumuzda yüzde 30 oranında kadın, yüzde 5 oranında da erkeklerin selülitten şikayet ettiği bilimsel veriler ile kanıtlanmıştır. Selülitler kırışıklık yüzeylerine göre 1, 2 ve 3 olarak derecelendirme aşamaları ile isimlendirilmektedir.

Selülit oluşumunda en etkili faktör genetik yatkınlıktır. Aile geçmişinde selülit olan kişiler ne yazık ki bu rahatsızlıktan kaçamamaktadır.

Genetik faktörden sonraki en önemli neden kişinin hayatındaki düzensizlik ve belirsiz yaşam şeklidir. Egzersiz ve beslenme şekillerinde düzensizlikler görülen kişilerin selülit oluşumuna daha yatkın olduğu görülmektedir.

Selülit nedenleri nelerdir? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza https://furyana.com/saglik/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz