Sarılık nedir? Sarılık kimlerde görülür? Sarılık bulaşıcı mıdır?

Sarılık, hepatit B hastalığının halk arasında bilinen adıdır. Peki sarılık nedir?

Sarılık, hepatit B hastalığının halk arasında bilinen adıdır. Bu yazımız içerisinde sarılık nedir? Sarılık kimlerde görülür? Sarılık bulaşıcı mıdır? sorularını yanıtlamaya çalışacağız. İşte detaylar…

Biluriblin isimli bakterinin insan vücudundan atılması gerekmektedir. Fakat vücut bu bakteriyi atmayıp aksine biriktirmeye de başlayınca vücutta sarı renk görülmeye başlamaktadır.

Sarılık ilk önce gözlerden başlar. Göz beyazının sarı renkli görülmesi sarılığa işarettir. Bununla birlikte ten rengi de ayaklara doğru yavaş yavaş sararmaya başlamaktadır.

Sarılık yeni doğmuş bebekten yetişkin insana kadar görülen bir süreçtir. Yaş aralığı yoktur. Bununla beraber yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda oldukça fazla görülmektedir.

Sarılık hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Temas ile kişiden kişiye bulaşmaz. Bununla birlikte toplum arasında bebeklerin üzerine sarı renkli bir bez örtüldüğü zaman sarılıktan kurtulma inancı hakimdir. Bu durum da tamamen batıl davranıştır.

Sarılık nedir? Sarılık kimlerde görülür? Sarılık bulaşıcı mıdır? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza https://furyana.com/saglik/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pelin Keskin
Latest posts by Pelin Keskin (see all)