Saç dökülmesini önleyen besinler hangileridir?

Genetik ve çevre faktörleri nedeni ile dökülen saçları onarabilecek besinler vardır. İşte E vitamini bakımından da zengin olan saç dökülmesini önleyen besinler...

Genetik ve çevre faktörleri nedeni ile dökülen saçları onarabilecek besinler vardır. Bu yazımız içerisinde saç dökülmesini önleyebilecek E vitamini bakımından da zengin olan besinleri sizler ile paylaştık…

Saç dökülmesini engelleyen besinler…

Zeytin E vitamini bakımından en zengin besindir. Zeytin saçın yapısını korur ve kalınlaşmasını sağlar. Ayrıca saçın parlaklık kazanması konusunda yardımcı olur. Zeytin yağı kullanarak saçın derisinde hasarlı hücreleri yenileyerek bir nebze dökülmeye neden olan riski azaltabilirsiniz.

İstiridye saç dökülmesini engelleyebilecek olan bir diğer besindir. Çinko bakımından zengin olan istiridye, içerdiği antioksidanlar sayesinde saç derisindeki hasarlı hücrelerin güçlenmesini sağlar.

Havuç A vitamini bakımından zengin bir besindir. Göz sağlığına olan faydası bilinen havucun saçlar için de yararı vardır. A vitamini saç köklerine hacim kazandırarak koparak dökülmelerini  engeller.

Bildiğimiz karışık kuruyemiş de saç dökülmesini önleme konusunda yardımcı olacaktır. Besinlerin içerdiği Omega 3 yağ asidi saç dökülmesini engeller ve çinko da saçların parlaklık kazanmasını sağlar.

Ayrıca; mevsimsel geçişler, demir eksikliği ve hormon bozuklukları gibi durumlar da saç dökülmesi konusunda sizi üzecektir. Saç dökülmenin bu gibi durumlar nedeni ile uzun süre devam etmesi vitamin eksikliği ya da ciddi sağlık sorunlarının haberini vermiş olabilir.

Saç dökülmesini önleyen besinler hangileridir? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza https://furyana.com/saglik/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pelin Keskin
Latest posts by Pelin Keskin (see all)