Plank ne işe yarar? Nasıl yapılır?

Plank, karın kaslarını harekete geçiren ve güçlendiren etkili bir harekettir. İşte hakkında diğer detaylar...

Plank, karın kaslarını harekete geçiren ve güçlendiren etkili bir harekettir. Bu yazımız içerisinde plank ne işe yarar? Nasıl yapılır? başlıklarını ele alarak siz değerli takipçilerimiz ile detayları paylaşacağız.

Plank nasıl yapılır?

Aşağıda bulunan fotoğraftaki gibi yere bakacak şekilde uzanın. Dirseklerinizi yere sabitleyerek  destek alın. Omuzlarınızı aynı hizada tutarak; başınızdan, topuklarınıza kadar vücudunuzu dümdüz tutun. Dirsekleriniz ve ayak parmak uçlarınız destek alacağınız yerler olmalıdır.

Bu şekilde başlangıçta 20 saniye durabilirsiniz. Zamanla bu süreyi arttırarak hareketten daha fazla verim alabilirsiniz. Hareketi ilk yapmaya başladığınız zamanlarda ağrılarınız olacaktır. Çünkü hareket göründüğü kadar basit değil. Hareketi yapmaya devam ettikçe; sizin için daha rahat olacaktır.

Plank ne işe yarar?

Bu hareket doğru bir şekilde yapıldığında; karın kaslarını güçlendirir, vücudunuzu yay gibi esnetir.

Kalça kaslarını sıkılaştırır.

Metabolizmayı hızlandırır.

Bel ve boyunda bulunan ağrıları azaltır.

Plank ne işeyarar? Nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza https://furyana.com/saglik/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz

Pelin Keskin
Latest posts by Pelin Keskin (see all)