Pavlova tatlısı nasıl yapılır? Pavlova tatlı tarifi

Pavlova tatlısı bir Avustralya'ya ait bir tatlı çeşididir. 1920'li yıllarda Rus balerin Anna Pavlova'nın...

Pavlova tatlısı bir Avustralya’ya ait bir tatlı çeşididir. 1920’li yıllarda Rus balerin Anna Pavlova’nın, Avustralya’da gerçekleştirmiş olduğu turneyi kutlamak amacı ile yapılmıştır. Bu tatlı Avustralya ve Rusya’da sıklıkla yapılır. Hatta bu iki ülke de tatlının kendisine ait olduğu konusunda karşı karşıya gelmektedir. Tıpkı bizim meşhur yiyeceklerimizi Yunan’lıların sahiplenmeye çalışması gibi bir durum. Pavlova tatlısı için yapılan bu tartışmaya dahil olmadığımız için dışarıdan izlemek bizim için eğlenceli olabiliyor. Tatlı hakkında verdiğimiz kısa bilgilerden sonra; şimdi Pavlova tatlı tarifi için detayları sizler ile paylaşacağız…

Pavlova tatlısı nasıl yapılır? İşte detaylar…

Malzemeler nelerdir?

1 kase beze( marketlerde hazır olarak bulabilirsiniz.)
200 ml. süt kreması
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı pudra şekeri
1 kase mevsim meyveleri (üzüm, muz, mandalina, portakal, çilek, ananas… O mevsim hangi meyve varsa karışık şekilde tercih edilebilir.

Yapılışı nasıl?

Krema, vanilin, pudra şekeri bir kapta karıştırılır. Buzdolabında 1 saat bekletilir. Dilerseniz buzluk bölümünde krema sertleşene kadar 15 – 20 dakika tutabilirsiniz.

Bezeler kırılıp bir kase ya da kap içerisine alt tabakaya yayılır. Çıkarılan kremalı karışım üzerine dökülür. Son kat olarak da mevsim meyvelerinden hazırlanan meyve salatası konur. Pavlova tatlısı hazırdır.

Afiyet olsun.

Oldukça pratik olan bu hafif tatlı 2 kişilik ölçülerde hazırlanmıştır. Dilerseniz ölçüyü artırarak kişi sayısına göre ayarlama yapabilirsiniz. Ayrıca bu işlemi kase gerine bardaklarda yaparsanız da tek kişilik özel tatlılar hazırlamış olursunuz.

Pavlova tatlısı nasıl yapılır? Pavlova tatlı tarifi başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Yemek kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/yemek linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pelin Keskin
Latest posts by Pelin Keskin (see all)