Paça çorbası nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Paça çorbası son dönemde ülkemize de gelmiş olan korona salgını nedeni ile oldukça gündemde olan bir konu haline gelmiştir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeni ile ünlü profesörlerin paça çorbası önermesi, bu tarifi evde denemek isteyen kişiler için ideal bir konu olmuştur. Peki paça çorbası nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? İşte konuya dair detaylar…

Paça çorbası nasıl yapılır?

Paça çorbası yapılırken her yöreye göre farklılıkları mevcuttur. Ancak paça çorbasının asıl çıkış yeri güneydoğu Anadolu mutfağıdır. Örneğin Gaziantep mutfağında paça çorbası bol sarımsaklı, salçalı ve soğanlı şekilde yapılır. bu sayede beyaz görüntüsünün yerini lezzetli ve kıvamlı görüntüsü alır.

4 adet koyun ayağı düdüklüde 40 dakika haşlanır. Haşlanan ayakların üzerindeki etler ayrılır ve küçük küçük kaşığa gelecek şekilde doğranır. Paçanın haşlandığı su bir tencereye alınır içerisine yemeklik doğranmış bir tane soğan, 4 diş sarımsak ve bir yemek kasığı karışık salça eklenir. 20 dakika kaynatılır. Ardından doğranmış paça da eklenir 5 dakika daha kaynatılır. Ardından yağı donmaması için sıcak servis yapılır.

Paça çorbasının faydaları nelerdir?

Paça çorbasının insana birçok faydası mevcuttur. İşte o faydalardan bazıları aşağıda yer almaktadır…

  • Kemik erimesini önler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı ya da gribal enfeksiyonlara yakalanma durumunu ortadan kaldırır.
  • Kalp dostudur bu nedenle kalp hastalarının sık sık tüketmesinde fayda vardır.
  • Gelişim çağındaki çocukların sık tüketmesi onların boylarının uzamasına ve kemiklerinin güçlü yapıda olmasına katkı sağlar. Bu nedenle gelişim çağındaki çocukların haftada bir kez paça çorbası içmesi gerekmektedir.

Paça çorbası nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Yemek kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/yemek linki üzerinden ulaşabilirsiniz.