NFT nedir? NFT ne işe yarar?

NFT, (açılımı: Non Fungible Token) değiştirilmesi mümkün olmayan para olarak tercüme edilebilir. Bu para olarak ifade edilen şey bildiğimiz tanımın dışında değerli olan herhangi bir varlık olabilmektedir. NFT nedir? NFT ne işe yarar? sorularını yanıtlıyoruz. İşte detaylar…

NFT tam olarak ne anlama geliyor?

NFT, değiştirilmesi mümkün olmayan herhangi bir varlık olabilir. Burada varlık olarak tanımlanan şey; bir tweet, video, internet sayfası, görseller ya da sanat eseri olabilir. Dijtal varlıklar gerekli şartları sağlaması halinde NFT olma özelliğini sağlayabilir.

Ayrıca NFT’ler, koleksiyon değerine sahip olabilen bir varlığın dijital dünyadaki yansımaları olarak da tanımlanabilir. Nasıl mı? 2000’li yıllarda popülerliği yüksek olan ve koleksiyonları yapılan futbolcu kartları ve tasolar iyi örnek olabilir. Dijital para birimlerinden farklı olarak; NFT’ler birbirinden farklı olarak tasarlanmaktadır. Bu özellikleri de NFT’leri özgün ve değiştirilmez yapar.

NFT ne işe yarar?

NFT’ler de diğer kripto paralarda olduğu gibi blockchain üzerinde bulunur. NFT’ler birer dijital niteliği olan varlıklar olmaktadır. Kripto paraların para karşılığı olduğu gibi NFT’lerin de dijital ortamda oluşturulan karşılıkları vardır. NFT’lerin değeri eşsiz olmasından kaynaklanır. Şöyle de düşünmek mümkündür; bir NFT satın aldığınız durumda başka birisinde olmayan dijital bir varlığa sahip olmuş olursunuz.

En yüksek NFT satışları ne kadardır?

Yazımız içeriğinde bahsettiğimiz gibi; NFT’lerin değeri eşsiz olmasından gelmektedir. Madem buraya kadar geldik, bir de en yüksek birkaç NFT satışından bahsedelim.

Aşağıda yer alan NFT’ler ve satış fiyatları en yüksek satış fiyatından sıralanmamıştır.

1-CryptoPunk  #7523 

CyrptoPunk #7523 eseri 11.750.000 $ karşılığında satılmıştır. Eserde maske takan bir suret yer almaktadır.

2-CryptoPunk  #3100

CryptoPunk eserlerinden #3100, 7,584,485 $ fiyat ile satılmıştır.

3-CryptoPunk  #7804

CyrptoPunk #7804, şapkalı, pipolu, gözüklü eseri 7.566.173 $ fiyata satılmıştır.

NFT nasıl kullanılır?

NFT’ler, Ethereum ile uyumlu bir kod olan ERC-721 standardı ile oluşturulur. Yeni geliştirilmiş bir diğer standart ise ERC-1155 olmaktadır. Bu yeni standart, yeni fırsatlar ile çalışabilme imkanı sunmaktadır. Bunlar da eşsiz birer varlık olan NFT’lerin blok zincirlerinin birbiriyle uyumlu olması ve farklı uygulamalar arasında transfer edilebilmesi anlamına gelmektedir.

NFT’lerinizi saklamak ve koleksiyonlarınızı oluşturmak istediğinizde Trust Wallet gibi cüzdan uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu şekilde kullandığınız diğer blockchain tokenler ile NFT’niz de belirli bir cüzdan adresinde yer alacaktır. Unutmadan söyleyelim ki; NFT’ler sahiplerinin izni haricinde kopyalanamaz ve transfer edilemez.

NFT’leri kullanabileceğiniz alanlar şunlardır:

  • Oyun,
  • CryptoKitties evreni,
  • Dijital sanat,
  • Farklı diğer uygulamalar.

Ayrıca  NFT’ler; OpenSea veNifty Gateway gibi pazarlarda alınıp satılabilir.

NFT nedir? NFT ne işe yarar?  başlıklı yazımızı okudunuz.  Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz. Ayrıca siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir