Metaverse nedir? Metaverse ile neler yapılabilir?

Facebook, Ekim 2021 tarihinde adını “Meta” olarak değiştirmesi ve internetin geleceği olarak göstermesi ile birlikte popülerliği artan Metaverse gündemde olmaya devam ediyor. Herkes Metaverse nedir? Ne işe yarar? Geleceği nedir? Gibi birçok sorular sormaya başladı. Biz de bu yazımız içerisinde soruları yanıtlamaya çalıştık.

Metaverse nedir?

Metaverse, gerçek dünya ve sanal dünyanın bilim kurgu vizyonunda birleştiği, insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve iletişim kurmasına imkan sağlayan kısacası dijital bir dünya olarak adlandırmak mümkündür. İnsanlar bu dijital dünya üzerinde teknolojinin sınırlarını zorlayacak. Kimileri iş toplantıları yaparken, kimileri konser etkinliklerine katılabilecek, oyun oynayabilecektir. Bunları da üç boyutlu olarak yaparken gerçek dünyada konfor alanında olacaklardır.

Metaverse ile neler yapabiliriz? 

Metaverse ile her şeyi yapabilmek mümkündür. Hatta 2020 yılında Travis Scott Fornite oyunundan konser vermişti. Bu konsere 10 milyondan fazla kişi katılmıştı. Gözlerinizde bu durumu canlandırmanın zor olduğunu düşünerek konsere ilişkin bir videoyu aşağıya bırakıyoruz.

Metaverse ile hayatımıza ne tür yenilikler gelecek? 

İnternetin bizi getirdiği noktaya bakınca hayretle karşılıyor olabilirsiniz. Hatta bundan birkaç yıl önce şu an anlattığımız konuları yani metaverse ile yapılabilecek şeyleri ve hayatımıza katabileceği yenilikleri anlatsaydık bilim kurgu filmi senaryosu yazmamız konusunda tavsiye vermeniz olası olurdu. Peki gerçekten metaverse ile hayatımıza ne tür yenilikler gelecek? Birkaç örneği aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

1-Evden çalışma imkanları

Metaverse etkisi ile sanal gerçekçilik platformları üzerinde tasarlanan çalışma ortamları üzerinde çizim ve  tasarım gibi işleri kendi avatarlarınız ile yapabileceksiniz. Dijital ofisinize girebileceksiniz. Sizi temsil eden avatarınız ile işlerinizi yapabileceksiniz.

2-Gerçekçi oyun deneyimi

Halihazırda sanal gerçeklik gözlükleriyle oynanabilen oyunlar var ancak oyun motorları henüz diğer oyun konsolları ile yarışabilecek teknolojiye sahip değil. Yatırımların metaverse dünyasına doğru kayması ile teknolojinin gelişecek olması ve yakın gelecekte rakipsiz, gerçekçi oyun deneyimlerini yaşayabileceğimiz düşünülmektedir.

3-Sanal pazarlar

Gerçek hayatta gördüğümüz mağazalara benzer olarak metaverse ile sanal mağazalardan da alışveriş deneyimi yaşayabileceğiz. Bunu internet üzerinden alışveriş yapmak ile kıyaslamak yanlış olur. Çünkü teknolojinin etkisi ile mağaza üzerinden alacağınız kıyafetleri üzerinizde deneme fırsatı bulabilirsiniz. Şimdiden adidas ve H&M gibi bazı öncü markalar popüler platformlarda yerini almaya başladı.

Metaverse nasıl bu kadar popüler oldu?

Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi ve Mark Zuckerberg’in dijital dünyayı birbirine bağlayacak olan Metaverse sistemini tanıtması ile birlikte metaverse ve metaverse destekleyen şirketler popüler oldu. Her geçen gün de popülerliğini arttırıyor.

Metaverse coin nedir? 

En çok araştırılan konulardan birisi de Metaverse coin’dir. Metaverse Coin metaverse sistemlerinde kullanılan sanal paralara denmektedir. Bu coinler reel para ile satın alınabilmektedir.

Metaverse evrenine nasıl giriş yapılmaktadır? 

Metaverse evreni olarak belirttiğimiz evren dünya gibi yaşam alanı olan tek bir alandan oluşmuyor. Şirketler kendi oluşturduğu platform ve uygulamalar üzerinden kendi evrenini oluşturabilmektedir. En bilinen popüler beş örnek aşağıda gibidir.

Aşağıda yer alan evrenlerin her birinin kendine ait para birimleri olan coinleri/tokenleri mevcut olmaktadır. Kendi evrenlerindeki yapılan işlemler bu coinler üzerinden gerçekleşmektedir.

1-Decentraland Mana

90 bin 601 parsel araziden oluşan, üç boyutlu metaverse platformudur. Ethereum blok zinciri tarafından  desteklenmektedir. Kullanıcılar bu platform üzerinden sonradan gezebileceği, üzerinde inşa edebilecekleri, para kazanabilecekleri araziler alıp satabilmektedir.

2-Axie Infinity

Ethererum blok zinciri tarafından desteklenmektedir. Toplamda 90 bin 601 parsel araziden oluşan metaverse platformudur. Axie Infinity içerisinde Axie adında eşsiz ve dijital yaratıkları bulunmakta ve gerçek zamanlı olarak dövüştürülebilmektedir. Axie karakterlerinin yetenek, hız, sağlık ve moral olmak üzere değişkeni bulunmaktadır. Bunlar karakterlerin savaş gücünü belirlemektedir.

3-The Sandbox

The Sandbox üzerinde toplamda 166.464 parsel arazi bulunmaktadır. Bu arazilerin %10’u The Sandbox tarafından özel etkinlikler düzenlemek amacı ile saklı tutuluyor, %16’lık kısmı ise yedekte tutulup ve ödül olarak dağıtılıyor, kullanıcılar için ise 123.840 parsel bulunmaktadır. The Sandbox’dan arazi alan ünlü isimler arasında Snoop Dogg ve ünlü giyim markası adidas bulunmaktadır.

4-Star Atlas

Star Atlas Solana ağı üzerinde kurulmuş bir çevrimiçi metaverse oyun projesidir. Oyun 2620 yılında üç büyük grubun ortaya çıktığı ve kaynakları kontrol etmek için rekabet ettiği bilim kurgu ortamında geçmektedir.  Star Atlas oyunu içerisinde diğer oyuncu ve gruplar ile iletişim kurarak taktiksel planlar kurmak gerektiği için strateji gereklidir.

5-OVR

OVR’de Decentraland Mana, Axie Infinity gibi Ethererum blok zinciri tarafından desteklenmektedir. Coğrafi olarak yerelleştirilmiş AR ve VR deneyimi sunan bir platformdur, bu platform üzerinde dünya haritası kullanılmış ve 1.6 trilyon parsele bölünmüştür. Ayrıca Türkiye haritası üzerinde deniz kenarı olan popüler alanların satın alınmış olması hakkında haberler genellikle OVR platformu ile ilgili olmaktadır.

Metaverse Coin Nasıl Alınır?

Metaverse projelerinin kendilerine ait coinleri bulunmaktadır. Bu coinler kripto para borsaları üzerinden satın alınabilmektedir.

Metaverse nedir? Metaverse ile neler yapılabilir? başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir