Metaverse ile Kabe’ye Ziyaret Gerçekleştirilebilecek

Metaverse dünya üzerinde popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Bu teknolojiye sırtını dönmeyen ülkelerin arasına Suudi Arabistan’da girdi. Suudi Arabistan’ın yaptığı açıklamaya göre; Metaverse ile Kabe’ye ziyaret gerçekleştirilebilecek. Konuya ilişkin detaylar yazımızda…

Suudi Arabistan ve “Sanal Hacerülesved” Teknolojisi

Sanal Hacerülesved teknolojisi girişimiyle Müslümanların Hacerülesved taşını ziyaret etmesi mümkün hale geliyor. Bu proje ile insanlar kendi evlerinden çıkmadan ziyaret edebilecekleri başlıca hac mekanlarının simülasyonu yer alıyor. Bu teknoloji de sanal gerçekçilik gözlükleri vasıtasıyla gerçekleşecektir.

Kabe’nin baş imamı Abdurrahman Sudeysi yaptığı açıklamada Mekke ve Medine camilerinin çok sayıda tarihi ve İslami miras içerdiğini, bunun herkes için dijitalleştirilmesi gerektiğini söylemişti. Öte yandan Abdurrahman Sudeysi projenin tüm duyulara hitap etmesinin önemli olduğunu vurgulamıştı.

Metaverse teknolojisini ileriye taşıyabilir 

Kabe’nin baş imamı Abdurrahman Sudeysi’nin vurguladığı “tüm duyulara hitap etme” meselesi metaverse teknolojisini ileriye taşıyabilir. Zira metaverse teknolojisi sanal gerçekçilik gözlükleriyle görme duyusuna ve kulaklıklar aracılığı ile duyma duyusuna hitap edebilmektedir. Kullanıcılara dokunma ve koku deneyimlerini yaşatmanın teknoloji geliştireceği aşikar.

Teknoloji ne zaman erişime açılacak?

Halkın sanal gerçeklik teknolojisine ne zaman ve hangi şartlarla ulaşabileceği henüz netleştirilmedi.

Açıklama için detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Metaverse ile Kabe’ye Ziyaret Gerçekleştirilebilecek! başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.