Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda sağlıklı bir hayatın parçası olarak tanımlanan menopoz birtakım işaretlerle kendini belli eder. Bunlar arasında en çok bilinen menopoz belirtileri arasında ani terleme ve yanma gelir. Diğer detaylar yazımızda!

Kadınlarda sağlıklı bir hayatın parçası olarak tanımlanan menopoz birtakım işaretlerle kendini belli eder. Bunlar arasında en çok bilinen menopoz belirtileri arasında ani terleme ve yanma gelir. Genellikle son adetin ardından on iki ay sonra ortaya çıkan menopoz süresinde östrojen hormonu seviyesi düşer ve bu da vücutta hem fiziksel hem de duygusal değişmelere sebep olur.

Kadınlarda menopoz belirtileri arasında uykusuzluk, kalp çarpıntısı, konsantrasyon bozuklukları, sinir, sık idrara çıkma, deride kuruluk, baş ağrısı, ani duygu değişimleri, yorgunluk ve eklem ağrıları gelir. Bunların her birinin görülme şekli ve şiddeti kadından kadına farklılık gösterebilir. Bu nedenle önceden menopoz belirtileri ile ilgili bilgi sahibi olmakta yarar vardır.

Menopoz Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Menopoz döneminde öncelikle beslenme şekline dikkat edilmesi gerekir. Buna yönelik olarak beslenme programında çeşitli besin türlerine yer verilmelidir. Besin değeri yüksek ve enerji içeriği düşük beslenme şekli ideal olacaktır. Aynı zamanda basit karbonhidrat tüketimi azaltılmalı ve kompleks karbonhidrat tüketimine öncelik verilmelidir. Düzenli şekilde meyve ve sebze yenilmeli, kurubaklagil ve tahıl yemeye özen gösterilmelidir.

Beslenme şekline ek olarak alkol ve sigaran uzak durulmalıdır. Fiziksek aktiviteler daha fazla yapılmalı hatta mümkünse spor yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Böylece ideal vücut ağırlığı korunmuş olurken her kadında sıklıkla yaşanan menopoz belirtileri de en aza indirilmiş olacaktır.

Menopoz Belirtileri Nelerdir? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/saglik linki üzerinden ulaşabilirsiniz.