Kripto paraların vergilendirilmesi

Kripto paralardan sağlanan gelirlerin vergilendirilmesi hususu ülkemizde uzun zamandır konuşulmaktadır. Bu yazımız içerisinde kripto paraların vergilendirilmesi konularına değindik. İşte konuya ilişkin detaylar…

2021 yılında ödeme aracı olarak Türk bankalarının kullanılması sağlandı

2021 yılında getirilen tasarı ile kripto para borsalarına özellikle ödeme aracı olarak yalnızca Türk Bankalarının kullanılması sağlandı. Binance borsasında yer alan Türk kullanıcıları Papara ödeme sistemi aracıığı ile yatırma ve çekme işlemlerini yapıp yapamayacağı sorusu gündeme geldi. Sonra ise Papara şirketinin CEO’su açıklamasında; düzenleme bizi kapsamıyor dese de kısa bir süre sonra Papara’nın ödeme aracı olarak kullanılmasının kaldırıldığı ve kullanıcıların belli bir tarihe kadar bakiyelerini çekmeleri hususlarında uyarıldılar.

Bunun gibi düzenlemeler kripto para kullanıcıları için bir panik havası yaratsa bile özellikle artan al-sat borsalarının varlığı artık devletlerin de işin içine girmesi ile denetleme, takip ve kontrol sistemlerini çalıştırması hasıl oldu.

Gelen ilk bilgilere göre stopaj ücreti

İlk olarak kripto varlıklardan elde edilen kazançlardan yalnızca stopaj ücreti alınacağı konusunda bir haber yayılsa da düzenlemenin ayrıntılı metni öğrenilmeye başlandı. Her alanda olduğu gibi gelir oranı artışına göre vergilendirmenin kademeleştirilmesi birinci kural. İkinci kural ise vergilendirmelerle birlikte kripto varlıkların hangi vergi dilimi kapsamında değerlendirileceği hususudur.

Gelir Vergisi Kanunu’nun irat ve diğer gelirler başlıklı bendi kapsamında değerlendirilmesi gerektiği ve buna göre vergilendirme yapılması hususunda görüş birliği hakimdir. Düzenleme şuan yüzeysel olsa da tahminen; 32.000 TL’ye varan kazançlarda %15, 32.000-70.000 TL’ye varan kazançlarda %20, 70.000-170.000 oranında kazançlarda %27, 170.000 TL- 880.000 TL arasındaki kazançlarda %35 ve daha üstü kazançlarda %40 vergilendirme dilimine tabi olacak. Fakat kazanç oranları nasıl tespit edilebilecek, piyasalarda zarara giren insanların bu zararları için ileride kazanç elde etmeleri halinde vergi indirimine gidilebilecek mi gibi hususlar hala belirsizliğini korumaktadır.

Kripto paraların gelirlerinde geçmişe yönelik vergilendirme

Gündemde olan tartışılan diğer bir konu ise geçmişe yönelik kripto paralardan sağlanan kazançlarda vergilendirme yapılıp yapılmayacağı meselesi.  Öncelikle çıkan kanunların geçmişe yürümesi yasağı söz konusudur. Ancak önceki olaylardan da tecrübe edildiği gibi Youtube ve benzeri alanların da vergilendirmeye tabi olmasıyla buradan gelir elde eden kullanıcılara vergi cezaları getirildi. Yani yapılacak düzenlemeyle birlikte kripto varlıklardan geçmişte gelir elde eden insanlara da vergi cezalarının geleceği ortak kanaattir. Bunlar vergi davalarına konu olabileceği gibi yatırımcıların cezaların iptalleri için gerekli hukuki yollara başvurması gerekecektir.

Sonuç olarak vergilendirme kötü bir şey değildir. Tam tersine vergilendirmeye tabi olan insanlar devletin himayesi ve koruması altında olacağı gibi, denetleme mekanizmaların da devreye girmesiyle özellikle takibi imkansız olan veya Türkiye’de şubesi olmayan, insanların muhattabını bulamadığı al-sat borsa yapıcıların da hesap verilebilir hale gelmesini sağlayacaktır. İnsanlar daha güvenli bir şekilde al sat yapabileceği gibi herhangi bir uyuşmazlık konusu doğduğunda vergilendirmeye tabi olan yani yasal sınırlar içerisindeki bu yatırımları için gerekirse hukuki yollara başvurabileceklerdir.

Kripto paraların vergilendirilmesi başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz. Ayrıca siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.