Kripto Paraları Orta Vadede Etkileyecek Önemli Gelişmeler

Rusya ile Ukrayna arasında savaş sürerken, belirsizlik durumunun devam etmesi ve petrol alım satım işlemleri ile alakalı yapılan açıklamalar, altın ile petrol fiyatlarında sıçrama meydana gelmesine neden olurken, kripto paraları ise aşağı yönlü bir hareket bekliyor. Bu yazımız içerisinde Kripto Paraları Orta Vadede Etkileyecek Önemli Gelişmeler hakkında bilgilendirme yapıyor olacağız. İşte detaylar.

Petrol Fiyatları Rekor Üstüne Rekor Kırıyor

Amerika Birleşik Devletleri dışişleri Bakanı Blinken’in, Avrupalı ortakları ile Rus petrolüne yönelik yaptırımları tartıştıklarını dile getirmesi ile beraber brent petrolün 130 dolara kadar çıkmasına sebep olmuştu. Bu açıklama ile beraber petrol fiyatları, diğer taraftan 2008 tarihinden sonraki en yüksek seviyelerine gelmiş durumda. Altının ons fiyatında ise uzun zaman sonra yeniden 2000 dolar seviyesini açması gündem yarattı. Hindistan rupisi, ABD doları karşısında yüzde 76.8 birim fiyata düşüş yaşarken, tarihin en düşük seviyesine kadar ulaştı. Mastercard ile Visa gibi ödeme araçlarının Rusya’daki hizmetlerine son verdiklerini açıklamaları ile beraber Hong Kong piyasası %4,3 Japon piyasası ise %3.6 oranında düşüşe geçti.

Bütün bu gelişmeler yaşanırken BTC para birimi ise Türkiye saatleri ile gece yarısı 37 bin 500 dolara kadar geriledi. Belirsizlik faktörünün sürmesi, yatırımcıların kuşku ile beklemelerine sebep oluyor.

Küresel Çapta Bir Enflasyon Mücadele Yaşanıyor

16 Mart tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde para politikaları ile alakalı önemli bir toplantı gerçekleştirilecek ve federal açık piyasa komitesi bir araya gelecek. Bu tarihe kadar önemli bir gelişme yaşanmadı. Dolayısıyla ayın 16’sında kadar fırtına öncesi sessizlik durumunun muhafaza edildiğini söylemek mümkündür. Diğer taraftan da perşembe günü Bitcoin kripto para birimi ile diğeri kripto para birimi fiyatlarını oldukça yakından tetikleyecek önemli bir açıklama daha yapılacak ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketici fiyat endeksi böylelikle ABD kamuoyu ile paylaşılacak. Aylık enflasyon da ise yüzde 0.8 oranında ve yıllık enflasyonda ise yüzde 7.9’luk bir oran yaşanması bekleniyor.

Rusya-Ukrayna savaşı, Dünya piyasalarının şekillenmesinde belirleyici olacak

Fakat bütün bu yaşanan gelişmelerden çok Rusya ile Ukrayna arasında meydana gelen savaşta yaşananlar ile yapılacak açıklamaların belirleyici olması öngörülüyor. Rusya ve Ukrayna’nın önemli buğday ihracatçılarından olmaları sebebiyle buğday fiyatları da aynı şekilde 2008 senesinden itibaren en yüksek seviyeye ulaşmasına sebep oldu. Dolayısıyla savaş ile alakalı meydana gelecek her türlü girişime ve yapılacak her türlü açıklama, pek çok emtianın fiyatında volatiliteyi yakından etkileyecek gibi görünüyor.

Sitemizde yer alan içerikler bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kripto Paraları Orta Vadede Etkileyecek Önemli Gelişmeler başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir