Kripto Para Kararnamesi Çıkıyor

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Joe Biden’ın, hükümetinin kripto para stratejilerini ortaya koymak amacıyla bir kripto para kararnamesi imzalaması bekleniyor. Kara paranın aklanması ile yasadışı işlemlerde kullanıldığı sebebiyle kripto paralara yönelik sert bir tutum sergileyen ABD yönetimi harekete geçmeye karar verdiği. Bir ekonomi kanalında yer alan habere göre Amerikan yönetiminden elde edilen çeşitli kaynaklara dayandırdığı habere göre başkan Başkan Biden, ABD hükümetinin kripto para stratejisini ortaya koymak amacıyla bir kararnameye imza atacak. Kaynaklar tarafından elde edilen bilgilere göre Amerikan başkanının imza atacağı kararname, federal kurumlara dijital varlıklar açısından yapılması gerekli olan potansiyel düzenleyicide değişiklikler başta olmak üzere ulusal güvenliğe etkilerini ve ekonomik etkilerini analiz etmesi görevini verecek.

Rusya’nın yaptırımlarından kaçınabileceklerinden endişe ediliyor

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sonrasında ABD yönetimi, yaptırım uygulanan kuruluşların ve kişisel yatırımcılarını kriptoları kullanarak bunlardan kaçınabileceklerinden endişe ediyor. Diğer taraftan Rusya’da yaşayan ya da Rus kripto para borsalarında bireysel ya da kurumsal yatırımları olan kişiler, Rusya ile Ukrayna arasında savaşın başlamasıyla beraber ellerindeki kaynakları nakit paraya çevirmek ve bunları da daha sonra kripto paralara çevirerek Amerikan ambargosu ve diğer ülkeler tarafından uygulanan yaptırımlardan kaçmak amacıyla hareket ettikleri belirlenmişti.

Kripto paraların bütün dünyayı adeta esir almasının sonrasında bazı dünya devletleri, kripto paraları tam manası ile tanıyıp kendi finansal sistemlerine uyarlamaya çalışırken, diğer taraftan bazı dünya devletleri ise kripto paraların kendi finansal sistemlerine zarar vereceğini düşündükleri için bu kripto paraları, alım satım işlemlerini, madencilik faaliyetlerini tamamen ortadan kaldırmak amacıyla bir dizi yasa tasarısı hazırlayıp meclislerine sunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin pekçok eyaletinde belediye başkanı olarak görev yapan kişilerin maaşlarını Bitcoin kripto para birimi cinsinden almaları son dönemlerde çok çok konuşulmuştu. Bunun haricinde aynı zamanda kripto para birimleri ile Amerika’da herhangi bir mağazaya giriş yaptığınızda alım satım işlemlerinizi kripto paralar cinsinden yapmak istediğinizi söylediğinizde size bir engel çıkarmayacaklar ve anında bir kripto para hesap cüzdanınız sunarak ödemeyi oraya yapmanızı isteyecekler.

Türkiye’de Kripto Para Yasa Tasarısı Çalışmaları

Türkiye’de AK parti, kripto para piyasalarına yasal zemin hazırlamak amacıyla yürütmüş olduğu çalışmalara hız verdi. 5 milyonun üzerinde katılımcının kripto para yatırımcısı olduğu tahmin edilen Türkiye’de, bu zeminin kaybolmaması açısından düzenlemenin hiç vakit kaybetmeden çıkması hedefleniyor. Düzenleme ile beraber, kripto para işlemi yürütmekte olan yerel borsaların şeffaf ve denetlenebilir bir hale getirilmesi ile borsalara sermaye koşulluluk olması planlanıyordu. Para trafiğine getirilmesi ile ilgili öngörülen uygulamaları ise piyasada büyük bir tedirginlik yaratıyor.

Türkiye’nin Kripto Paralara Bakış Açısı

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kripto paralar ile ilgili yapmış olduğu bir açıklamada kripto paralara yönelik bir savaş halinde olduklarını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce yapmış olduğu çeşitli konuşmalar da kripto paraların Türkiye piyasalarında yerinin olmadığını ve bu kripto para birimlerini belli bir hizaya getirmek amacıyla ellerinde bir dizi çalışma metninin olduğunu ve bunu ise meclis gündemine getireceklerini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamalarından sonra hazine ve maliye bakanlığına bağlı bir şekilde faaliyet gösteren mali suçları araştırma kurulu MASAK, dünyanın en büyük kripto para borsası olma özelliğini taşıyan Binance borsası’nın Türkiye’deki koluna BİNANCE TR’ye en yüksek limit olan 8 milyon liralık bir ceza kesmişti (gerekçe: yasa ihlali)

Adalet ve kalkınma partisi grup başkanvekili Mustafa Elitaş, Twitter hesabından bir paylaşımda bulunmuş ve Türkiye’de kripto para borsasının önde gelen isimlerini Türkiye Büyük millet Meclisi’ne çağırmıştı. Peş peşe Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hükümet yetkilileri ile kripto para öncüleri arasında yapılan toplantılarda kripto paraların yasal bir zemine oturtulması başta olmak üzere alım satım işlemleri ile hatta dahası madencilik faaliyetlerinin Türkiye’de yapılıp yapılmaması yapılması durumunda nasıl bir mevzuatı ile karşılaşması gerektiği ile ilgili çok çarpıcı açıklamalar yapılmıştı.

Sitemizde yer alan içerikler bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kripto Para Kararnamesi Çıkıyor başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.