İngiliz Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

İçerisine süt ve buz eklenen İngiliz çayı, 1600’lü senelerde ilk defa Kraliçe Anne tarafından denenmiştir ve...

Siyah çay, yeşil çay derken farklı çay tariflerinden biri olan İngiliz çayı nedir sorusu çoğu kişinin aklına gelebiliyor. İngiliz çayı bizdeki beş çayı geleneğinin temelleri olan ve misafirlere ikram edilen farklı bir çay tarifidir. Özellikle misafirler geldiğinde ikram edilen bu çayın bir diğer adı sütlü çaydır.

Bu çay ilk kez…

İçerisine süt ve buz eklenen İngiliz çayı, 1600’lü senelerde ilk defa Kraliçe Anne tarafından denenmiştir ve 1680’li yıllarda bütün Avrupa’da yayılmaya başlamıştır. Gündelik hayatta elimizden düşürmediğimiz siyah çaya alternatif olan İngiliz çayı içerisine süt katıldığında siyah çayın etken maddelerinden olan teini ve çaydaki asiditeyi düşürüyor.

İngiliz Çayı Tarifi Nasıl Yapılır?

Tarifi yapabilmek adına malzeme listesi aşağıda yer almaktadır;

İngiliz Çayı İçin Malzemeler

  • Kaynamış su
  • Siyah çay
  • İsteğe bağlı olarak şeker şurubu
  • 1 kalıp buz
  • Yarım su bardağı kadar süt

İngiliz Çayı Yapılışı Nasıl?

  1. İngiliz çayı nasıl yapılır diyenler için öncelikle hepimizin bildiği şekilde kaynamış su ve siyah çay ile bildiğimiz çayı demlemelisiniz.
  2. Siyah çayı demledikten sonra şeker şurubu hazırlamak için bir bardak suya bir bardak toz şekeri dökerek kısık ateşte şekerler eriyinceye kadar karıştırın.
  3. Bir kalıp buzu yarım bardak sütün içerisine koyarak blender ile buzu ezin.
  4. Geniş bir çay fincanının içerisine öncelikle demlediğiniz çaydan bir miktar alın. Üzerine istediğiniz miktarda şekerli şurup ekleyin. Son olarak ise süt ve buz karışımından ekleyerek çayınızı yudumlamaya başlayabilirsiniz.

İngiliz Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okudunuz.  Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Yemek kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/yemek linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pelin Keskin
Latest posts by Pelin Keskin (see all)