İftara kadar susamamak için sahurda ne yemeliyiz?

Oruç tutarken susamamak için bazı gıdaların tüketimine özen göstermek gerekir. İşte bu konu ile ilgili detaylar sitemizde...

Oruç tutarken susamamak için bazı gıdaların tüketimine özen göstermek gerekir. Öncelikle iftar ile sahur arasında günlük ihtiyaç duyulan su miktarı mutlaka alınmalıdır. Böylece vücudun su ihtiyacı karşılanmış olacaktır. İçilen suyun içerisine limon dilimleri, taze nane yaprakları ve zencefil atmak suyu vücut için daha da faydalı hale getirecektir.

Ramazanda susamamak için sahur vakti yoğurt ve şeftali yenilebilir. Özellikle sıcak havalarda oruç tutulduğunda vücudun su ihtiyacı daha da arttığından dolayı bu tarz sulu besinler tüketmek işe yarayacaktır. İftardan sonra her yarım saatte bir kere yarım bardak su içmek susuzlukla mücadeleyi daha kolay kılabilir.

Ramazanda Susamamak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oruçluyken susamamak için beslenme programı ramazana özel olacak şekilde düzenlenmelidir. Bu süreçte ara öğünler özel hazırlanmalı, bu öğünlerde süt, kefir, muz, badem gibi çeşitli besinlere yer verilmelidir. Ancak bunların tüketiminde miktara dikkat edilmelidir.

Genellikle insanlar ramazanda tatlı tüketiminde aşırıya kaçmakta ve bu da hem kilo alımına hem de gün içerisinde fazla susamaya neden olmaktadır. Haftada iki kez tatlı yemek yeterli olacaktır. Bu tatlılar sütlü tatlı olmalıdır.

Oruçluyken susatan besinler içerisinde önemli bir yer de börek ve pilava aittir. Bu besinler susamanın yanı sıra kilo alımına da yol açar. Dolayısıyla iftar menüleri hazırlanırken haftanın bazı günlerinde bunlardan bir tanesi olacak şekilde plan yapılabilir.

İftara kadar susamamak için sahurda ne yemeliyiz? başlıklı yazımızı okudunuz. Sitemizi keşfetmek için ana sayfamız üzerinden başlamak isteyebilirsiniz. www.furyana.com