İftara kadar susamamak için sahurda ne yemeli?

Ramazan ayı ile birlikte iftarda ne yesek telaşı herkesi sarmış durumdadır. İftara kadar susamamak için...

Ramazan ayı ile birlikte iftarda ne yesek telaşı herkesi sarmış durumdadır. İftarda yenecek besinleri yapılacak yemekler ve sahura kadar geçen süre zarfında sindirim sistemimizi çalıştıran besinler olmalıdır. Ancak İftara kadar susamamak için sahurda ne yemeli? sorusuna cevap arıyorsanız yazımızda bulabilirsiniz.

Sahurda susatmayan gıdalar nelerdir?

Sahurda susatmamak için yağlı gıdalardan ve yağ, karbonhidrat aşırı beslenmekten kaçınmak daha sağlıklı olacaktır. Protein ağırlıklı beslenmek bizim gün içerisinde oruç tutarken susamamızı engelleyecektir.

Örneğin, pastırma, sucuk, patates kızartması, aşırı yağlı börekler ya da yağlı gıdalar iftar zamanından itibaren tüketilmeye başlansa da, sahura kadar istediğiniz kadar su için ne yazık ki gün içinde susarsınız. Ayrıca aşırı tuzlu yiyecekler de ne yazık ki susamanıza yol açacaktır. Bunun yerine şeker ve tuz oranı dengede tutulmuş gıdaları tüketmek daha iyi olacaktır. Yağ ve karbonhidrat yiyecek iseniz mutlak protein ile de dengede tutmanız sizin gün içinde yorulmanızı ya da susamanızı engelleyecek bir durumdur.

Oruç tutarken susamamak için neler tüketilmelidir?

İftardan sahura kadar en az iki litre su tüketilmelidir. Sahurda ekstra karpuz, üzüm ve şeftali tarzı serinletici ama susatmayıcı meyveler yenilebilir. Kahvaltılıklar tüketmek oruç tutarken su ihtiyacınız olmasına yol açmaz. Az yağlı yemekler de sahurda tüketilebilir.

Yumurta, zeytin ve peynir protein ağırlıklı olduğu için oruç tutarken sizi susatmayacaktır. Ayrıca lif açısından yüksek gıdalar da susamanızı ve acıkmanızı engeller. Bu nedenle kepekli ekmek tüketebilirsiniz.

İftara kadar susamamak için sahurda ne yemeli? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza https://furyana.com/saglik/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ebru Gören