Hamilelikte çatlakların oluşmaması için ne yapılmalı?

Hamilelikte karın bölgesinin giderek genişlemesi ve büyümesi ile deride açılma meydana gelmektedir. Bu açılmalar deriyi yırttığı için ince ince çizgiler halinde çatlaklar oluşmaktadır...

Hamilelikte karın bölgesinin giderek genişlemesi ve büyümesi ile deride açılma meydana gelmektedir. Bu açılmalar deriyi yırttığı için ince ince çizgiler halinde çatlaklar oluşmaktadır. Bu çatlakların oluşmasını önlemek için önceden önlem almak gerekmektedir. İşte hamilelikte çatlakların oluşmaması için detaylar…

Çok su içmek karın bölgesindeki su miktarını dengede tutacaktır. Böylece hamile bayanların ciltleri daha nemli olacaktır. Kurumayan ve nemli olan ciltte çatlak oluşumu mümkün değildir.

Çatlak oluşumunu engellemekteki amaç karın bölgesinin nemli tutulmasıdır. Her duştan sonra anne adayının karın bölgesine yağ ya da losyonlar ile masaj yapması önerilmektedir. Nemli bölgede yırtılma olmayacağı için çatlak oluşumu da engellenecektir.

Hamilelik için kaliteli markaların kaliteli çatlak kremleri bulunmaktadır. Bu kremler hem çatlak oluşumunu engellemekte hem de gerilen karın bölgesinde meydana gelebilecek kaşıntıları yok etmektedir. Ayrıca bu kremlerin bebeğe de hiçbir zararı olmadığı için anne adayının hamileliğin 3. ayından itibaren kullanması tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte çatlakların oluşmaması için ne yapılmalı? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Anne ve Çocuk kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/anne-ve-cocuk/linki üzerinden ulaşabilirsiniz.