Gaziantep Metaverse evrenine giriş yaptı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Zeugma Antik Kentinden çıkarılan Dionysos Evini sanal dünyaya taşıdı. İşte Gaziantep Metaverse evrenine giriş yaptı konusu ile ilgili detaylar.

Metaverse popülerleşmeye devam ediyor!

Metaverse her geçen gün popülerleşmeye devam ediyor. Gerek dünyada gerek ülkemizde her geçen gün farklı bir haber ile gündeme geliyor. Gaziantep’de yıl boyunca binlerce turistin ziyaret ettiği Zeugma Mozaik Müzesinde bulunan eserlerin sanal ortama taşınması amacı ile çalışma başlatıldı.

İlk olarak Zeugma Dinysos Evi 3 boyutlu tasarlanarak metaverse evrenine eklendi. Bu şekilde de mesafe ve zamandan kaynaklı gitme fırsatı bulamayan kişiler metaverse evreninde sanal gözlüklerle gezebilecektir.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin açıklamasında; “Çağa uyulmayıp bilgi ve teknolojinin iyi kullanılmaması halinde yarının Türkiye’sinin gençlere hazırlanamayacağını belirtti.”

Açıklamasının devamında ise “Medeniyetler tarihini inceleyin, kim o dönemin bilgisini ürettiyse o dönemin sözünü söylüyor. Bu Selçuklu’da, Osmanlı’da ve bugün de böyle. Geleceğin dünyasını bugünü görüp gereğini yapanlar inşa edecek.” dedi.

Zeugma Antik Kentinde önemli obje ve eserlerin çıkartıldığına dikkat çeken Fatma Şahin; “Roma döneminin en ihtişamlı dönemini Zeugma’da. İnsanlar zamanı olmadığı için yerinde göremiyor. Metaverse dijital imkanlarla size istediğinizi yakınlaştırıyor. Merak uyandırıyor. Gelme merakı uyandırıyor. Bilim, sanat ve kültür teknolojiyle birleşecek. Kültürel mirası teknoloji ile buluşturacağız, yeni dönemdeyiz.” dedi.

Sitemizde yer alan içerikler bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Gaziantep Metaverse evrenine giriş yaptı başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir