Fincan tatlısı nasıl yapılır? Fincan Tatlısı Tarifi

İçi yumuşak, görüntüsü sanat eseri gibi ve yapılışı oldukça pratik olan fincan tatlısı tarifi yazımızda! Ayrıca...

İçi yumuşak, görüntüsü sanat eseri gibi ve yapılışı oldukça pratik olan fincan tatlısı tarifi yazımızda! Ayrıca şık sunumu sayesinde; misafirleriniz için hazırlayabileceğiniz tatlı listesinde başlarda yer alıyor. İşte detaylar…

Malzemeler nelerdir?

1 litre süt
3 kahve fincanı un
3 kahve fincanı şeker
1 paket şekerli vanilin
1 yemek kaşığı terem yağ
Hindistan cevizi tozu
Süslemek için tercihe göre çilek ve farklı tatlar da kullanılabilir.

Yapılışı Nasıl?

Süt, un ve şeker iyice karıştırılır. Ardından tencereye alınarak ocakta koyulaşıp muhallebi kıvamına gelene kadar pişirilir. Kaynamaya başlayınca altı kapatılır ve 1 yemek kaşığı terem yağ eklenerek karıştırılır.

Kahve fincanlarının içerisine konulur. Burada kalıbın düzgün çıkması için kahve fincanlarının su ile ıslatılmış olması gerekmektedir. Doldurulan fincanlar buzdolabında 2 saat bekletilir. Soğuyan tatlılar tabağa kalıptan çıkarılarak konur. Üzerine Hindistan cevizi tozu serpilir.

Fincan tatlısı bu ismi, kalıp olarak kahve fincanı kullanıldığı için almış bir tatlıdır. Görünümü de fincanın içi şeklindedir.

Fincan tatlısı nasıl yapılır? Fincan Tatlısı Tarifi başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Yemek kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/yemek linki üzerinden ulaşabilirsiniz.