Evde domates konservesi nasıl yapılır?

Domates Konservesi kışın severek tükettiğimiz bir temel ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle kış mevsiminde...

Domates Konservesi kışın severek tükettiğimiz bir temel ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle kış mevsiminde domatesin bulunmaması, bulunduğunda da hem hormonlu hem de pahalı olması nedeni ile ağustos ve eylül aylarında toplu domates alımları ile birlikte domates konservesinin organik şekilde evlerde yapılması sıklaşmıştır. Peki evde domates konservesi nasıl yapılır? işte konuya dair detaylar…

Evde Domates Konservesi Yapılışı

Domates konservesi yapılırken dikkat edilmesi gereken pazarlarda konservelik olan iri domateslerden alınmasıdır. 4 kişilik bir ailenin kış ihtiyacını karşılamak için ortalama 30 ile 50 kilo arası domates ile domates konservesi yapılmaktadır.

Öncelikli olarak 30 kilo domates alınır. Domatesler yıkanır ve kolay soyulması için arkasına çarpı şekli atılır. Geniş bir tencerenin içerisine yerleştirilir. Üzerine kaynar su dökülür üstü kapatılır 10 dakika kaynar suda bekletilir. Ardından soğuk su dolu kaba alınır. Çarpı atılan yerinden kolayca soyulur.

Soyulan domatesler rondodan geçirilir. İsteyen rondonun bıçak kısmında isteyen rende kısmında kıvamını kendi ayarlayacağı şekilde domatesleri ezer. 10 litre domates püresine 1 su bardağı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı kaya tuzu olacak şekilde tencerelere alınır. Yarım saat kaynatılır.

Kaynarken ocağın altı kapanmadan temiz kavanozlara alınır ve hemen ağzı kapatılır. Ters çevrilir. Sıcak domatesler bu sayede konserve etkisi yapacak ve kavanozlara hava almayacak şekilde hapsolacaktır. Bu sayede bir yıl dayanıklı hale gelir. ters çevrilen kavanozlar bir gün soğuyana kadar yerinden oynatılmaz. Ardından ister kuru ve serin bir dolap içinde ister buzdolabında, ister kiler, balkon vb. güneş almayacak yerde maksimum bir yıl saklanabilir.

Evde domates konservesi nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Yemek kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/yemek linki üzerinden ulaşabilirsiniz.