Erken doğumun nedenleri nelerdir?

Sizler için erken doğumun nedenleri hakkında araştırma yaptık. İşte detaylar...

Normal bir hamilelik süresi 38 ile 42 hafta arasında sürmektedir. 38. haftadan önce sonlanan hamilelikler ise prematüre (erken doğum) olarak adlandırılmaktadır. Sizler için erken doğumun nedenleri hakkında araştırma yaptık. İşte detaylar…

Erken doğumun nedenleri genel olarak üç ana başlık altında değerlendirilmektedir. Bunlar da anneye ait, bebeğe ait ve plasentaya ait nedenler olmaktadır. Hamilelik süresince alkol almak, sigara içmek, akciğer, karaciğer ya da böbrek rahatsızlıklarına sahip olmak erken doğuma neden olabilmektedir.

Rahmin alt kısmında bulunan yapısal bozukluklar ve plasentada meydana gelen ayrılma da erken doğum nedenleri arasında yer almaktadır. Annenin hamilelik süresince hayat tarzında yapılan değişiklikler; yani sigara tüketilmemesi, alkol tüketilmemesi gibi durumlar erken doğum ihtimalinin önüne geçebilmektedir fakat bazı durumlarda erken doğum yine de kaçınılmaz olmaktadır.

Prematüre bebeklerde görülen problemler nelerdir?

Prematüre bebeklerde solunum problemleri, kemik problemleri, beslenme problemleri, beyin kanaması ve düşük oksijen nedeni ile çeşitli hasarlar meydana gelebilmektedir. Prematüre bebeklerde bağışıklık sistemi zayıf olmasından ötürü çeşitli rahatsızlıklar çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkların bir çoğu kalıcı olmasa da bazı durumlarda tedaviler sonuç veremeyebilir. Bu şekilde de kalıcı rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte prematüre bebeklerde görülen rahatsızlıkların tedavi edilmesi ve düşük ağırlıklı doğumlarda yaşama oranını artmıştır. 750 ile 1000 gram arası doğum ağırlığına sahip bebekler için yaşama şansı %70 oranındadır. 1000 gram ve üzerindeki ağırlıklarda ise yaşama şansı %90 civarındadır.

Erken doğumun nedenleri nelerdir? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Anne ve Çocuk kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/anne-ve-cocuk/linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pelin Keskin

Felsefe bölümü mezunuyum. Kitap okumak ve araştırma yapmaktan hoşlanıyorum. Bilgilerimi, kendi çabalarımız ile kurduğumuz sitemizde paylaşmaktan onur duyuyorum.
Pelin Keskin

Latest posts by Pelin Keskin (see all)