Dogecoin Nedir ve Nasıl Alınır?

Kripto para dünyasında Bitcoin kripto para biriminin 2009 senesinde Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürülmesinden sonra alternatif bir sürü kripto para birimi piyasaya sürüldü. Yavaş yavaş tüm dünyada kriptoların etkisi hissedilince bu sefer de altcoinler geliştirildi. Bu yazımızda Dogecoin nedir ve Nasıl Alınır? sorularını yanıtlamaya çalışacağız. İşte konuya ilişkin detaylar.

Dogecoin Nedir?

Dogecoin, kısaltması DOGE’dir. Billy Markus ve Jackson Paler tarafından eğlenceli, anlık ve geleneksel bankacılık ücretlerinden muaf tutulan bir ödeme sistemi için icat edilmiş bir kripto paradır. Logosunda ise aşağıda fotoğrafını gördüğünüz SHIBA INU cinsi bir köpek bulunmaktadır.

Dogecoin Kripto Para Biriminin Piyasaya Sürülme Serüveni Nasıl Başladı?

Alternatif Kripto para birimi olarak bilinen alt coinlerin adeta ekmek peynir gibi üretildiği ve piyasaya sürüldüğü bir dönemde öncelikli olarak şaka niyetine piyasaya sürülen Dogecoin, Shiba İnu cinsi köpeğin fotoğrafının sanki yeni bir alternatif kripto para birimi piyasaya sürülmüş gibi montajının yapılması ve sosyal medya hesaplarından paylaşılması ile beraber kısa süre içerisinde katılımcılar tarafından aranmaya, nasıl satın alındığı ile ilgili bilgileri araştırılmaya başlandı.

Sonrasında ise şaka niyetine bu kripto para biriminin montajını yapıp piyasaya süren geliştirici, bilgisayar mühendisi arkadaşıyla masa başına geçip gerçek anlamda Dogecoin kripto para biriminin geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesi için kolları sıvadı.

Bu alternatif coini piyasaya sürenler, kesenin ağzını açıp şatafatlı reklamlar ile halkı bu Kripto para birimine çekmeye çalışmadı. Peki neleri mi yaptılar?

  • Piyasaya sürüldükten hemen sonra elde edilen kazanç ile Kenya’da bir su kuyusunun açılışı, Dogecoin kripto para biriminden elde edilen parayla yapıldı,
  • Üçlü papalar adlı filmin sponsorluğunu yaptıklarında ise biraz daha dikkat çekmeye ve kripto para piyasasında alım satım işlemlerini gerçekleştirmek isteyen katılımcılar tarafından daha çok sevilmeye başlandı,
  • Tesla CEO’su ünlü milyarder Elon Musk tarafından Dogecoin kripto para birimi ile ilgili Twitter’da adeta binlerce Tweet paylaşıldı ve ünlü milyarder, Dogecoin fotoğrafı ile çeşitli fotoğraflarını paylaşınca sadece 1 ay içerisinde yüzde 1000 oranında değer kazandı.

Dogecoin, En Yüksek Kaçı Gördü?

Özellikle de piyasaya ilk çıktığı dönemlerde şaka amaçlı olduğu için herkesin geyik geçtiği bir kripto para birimiydi. Ancak yukarıda maddeler halinde sıralamış olduğumuz girişimlerden sonra Tesla CEO’su ünlü milyarder Elon Musk tarafından Twitter hesabından fotoğrafının paylaşılması ile beraber bir gecede ve aylık açıdan bakıldığında yüzde 1000 oranında değer artışı yaşayan Dogecoin, 10,50  liralık fiyatıyla bütün zamanların zirvesini gördü.

Dogecoin Arz Miktarı Ne Kadar?

Bu makalenin kaleme alındığı dakikalar içerisinde Dogecoin arz miktarı ile ilgili genel itibariyle 0.147624 dolar ile son 24 saat içerisinde gerçekleşen işlem hacmi ise 483.566.086. dolaşımda şu anda 130 milyar adet bulunmaktadır totalde ise sonsuz arzı yer almaktadır.

Dogecoin Nasıl Alınır?

Dogecoin, birçok yerli ve yabancı kripto para borsasında yer almaktadır. Dilerseniz yerli kripto para borsalarından, dilerseniz de yabancı kripto para borsalarından Dogecoin sahibi olabilirsiniz. Dogecoin sahibi olabilmek için öncelikle kripto para borsasına (örnek olarak Binance) üye olarak kimlik kontrolünüzün sağlanması için gerekli işlemleri yapmanız gereklidir. Bu işlemler kolay bir şekilde gerçekleşir ve kripto para borsaları üye olmak için öncelikle bu kimlik bilgilerinin teyit edilmesini ön koşul olarak koymaktadır. Bu nedenle kimliğinizi ibraz etmeniz gereklidir. Dogecoin alabileceğiniz bazı borsalar Binance, Gate.IO, Coinbase, Paribu, BtcTurk olmaktadır.

Dogecoin Güvenilir Mi?

Şu an açısından bakıldığında Dogecoin kripto para biriminin güvenli olduğunu söylemek mümkündür. Ancak daha öncesinde de çeşitli siber saldırılara uğrayan cüzdanlar olduğu gibi Q oranında bir saldırı durumunun gerçekleştiğini söylememiz gerekiyor. Diğer taraftan bir Dogecoin topluluğu üyesi yine aynı şekilde dolandırıcılık suçundan tutuklanmıştır. Bu sebeplerden dolayı Dogecoin kripto para birimini satın alıp işlem yapacağınız sitelere çok dikkat etmeniz ve iyi bir araştırma yapmanız gerekecek.

Sitemizde yer alan içerikler bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Dogecoin Nedir ve Nasıl Alınır? başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir