Cryptopunks nedir?

CryptoPunks kısaca özetlemek gerekir ise “koleksiyonluk kripto sanat eserleridir.” Ethereum blokzinciri üzerinde NFT’lerle temsil edilmektedir. Birbirinden farklı özelliklere sahip 10.000 küçük 8 bit tarzında PUNK’lardan oluşur. İlk NFT projelerinden olması sebebi ile birçok kripto sanatçısına ve ERC-721 token standardının gelişmesine ilham olmuştur. İşte Cryptopunks hakkında diğer detaylar.

Cryptopunks kim tarafından yaratıldı?

John Watkinson ve Matt Hall tarafından kurulmuş “Larva Labs” tarafından yaratılmıştır. İlk olarak 2017 yılında NFT’ler ve sanatın değeri hakkında bir deney olarak başlatılmış ve günümüzde kripto sanatı olarak bildiğimiz kavramın popülerleşmesinde öncü olmuştur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 10.000 adet küçük 8 bit tarzında Punk’lardan oluşmakta olup, bu punkların her birisi Ethereum blokzinciri üzerinde benzersiz NFT’lerdir. 6039 adeti erkek, 3840 adeti ise kadındır. Ayrıca maymun, uzaylı ve zombiler de koleksiyonda bulunmaktadır. 10.000 parçanın her biri birinden tamamen benzersiz olmaktadır.

Satılan en yüksek Cryptopunk’ların fiyatı nedir?

Cryptopunk’ların ücretleri düşündüğü kadar uygun değil. Hatta fiyatları gördüğünüzde bir iç geçirebilirsiniz.

CryptoPunk #7523

Cryptopunk #7523, 11.750.000 $ karşılığında satılmıştır. Bu kripto eserde maske takmış bir siluet bulunmaktadır.

CryptoPunk  #3100

Cryptopunk #3100, 7,584,485 $ karşılığında satılmıştır.

CryptoPunk  #7804

CyrptoPunk #7804, 7.566.173 $ karşılığında satılmıştır. Ayrıca ilgili kripto eserde pipo içen karakterin yüzünde gözlük ve kafasında şapka bulunmaktadır.

Nereden satın alabilirim?

Cryptopunk’lardan satın almak için; Larva Labs ‘ın sitesini ziyaret edebilirsiniz. MetaMask cüzdanınızı bağlayarak bu pazar yeri üzerinden NFT satın alabilirsiniz. Ayrıca en popüler NFT alışveriş sitesi olan Opensea sitesi üzerinden Larva Labs’ın koleksiyonu Crpyopunk’lardan alabilirsiniz.

Cryptopunks nedir? başlıklı yazımızı okudunuz.  Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz. Ayrıca siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir