Çocuklarda kekeleme neden olur?

Kekemelik yeni konuşmaya başlayan çocuklarda, okula yeni başlayan çocuklarda ve ani travma...

Kekemelik yeni konuşmaya başlayan çocuklarda, okula yeni başlayan çocuklarda ve ani travma yaşayan çocuklarda görülmektedir. Çocuklarda kekeleme neden olur? başlıklı yazımız hakkında detaylar…

Yukarıda belirttiğimiz nedenler üzerinden gerçekleşen kekemelikler eğer beyinsel bir rahatsızlık yok ise 6 ay ile 1.5 yıl içerisinde geçmesi beklenmektedir. İki yıla kadar geçmeyen kekemelik olduğu takdirde uzmanlara danışılması gerekmektedir.

Psikolojik travma ile ortaya çıkan kekemelikler çocukların ani bir şok yaşamasından kaynaklı oluşmuştur. Bu sevdiği bir hayvanın ya da aile bireylerinin ölümü gibi ani duygu boşluklarında oluşabilmektedir. Zaman içerisinde kendiliğinden geçmesi beklenir.

Okula yeni başlayan çocuklar kendilerini oldukça yalnız hisseder. Eğer sosyal bir çocuk değilse kekemelik görülecek ve içine kapanacaktır.

Yeni konuşmaya başlayan çocuklarda ise konuşmanın verdiği düzensizlikler ile ortaya çıkan kekeleme durumları oluşabilmektedir. Oldukça kısa sürelidir.

Çocuklarda kekeleme neden olur? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Anne ve Çocuk kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/anne-ve-cocuk/linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ebru Gören
Latest posts by Ebru Gören (see all)