Bitcoin nedir? Bitcoin geleceğin parası mı?

kripto para kavramının en popüler örneğidir. Bitcoin’in neden bu kadar çok popüler olduğunu yazmak için uzun yazı yazabiliriz ancak bu yazıda asıl amacımız Bitcoin’in neden ihtiyaç duyulmasına neden olduğunu ve neden kullanılması gereken bir sistem olduğunu göstermektir. Bitcoin’in neden ihtiyaç duyulduğunu anlamak için biraz Bitcoin’in özelliklerini gözden geçirmemiz gerekmektedir. İşte Bitcoin nedir? Bitcoin geleceğin parası mı? sorularına ilişkin detaylar…

Bitcoin’in en önemli özelliği nedir?

Bir çok insan Bitcoin’in en önemli özelliğini “Kripto para” olarak görmektedir. Bitcoin’in en önemli özelliği ise “Bitcoins değildir” diyebiliriz. Bitcoin, bir ağdır. Ağa bağlı olan herşeyi (Bitcoin) bir an için “Bitcoin” olarak adlandırabiliriz. Bu kadar basit bir şey. Ağdaki temel özellik, Bitcoin’in bir parçası olmasıdır. Örneğin; Bitcoin’in bir parçası olduğu ağın sizin Bitcoin’in bir parçası olmasına rağmen ağın Bitcoin’in bir parçası olmadığını söyleyebilirsiniz.

Bu ağ Bitcoin’in özelliğidir ve ağın özelliği, Bitcoin’in bir parçası olmasıdır. Bu ağın bir başka özelliği de Bitcoin’in bir parçası olması değildir. Bitcoin, bir ağdır. Ağdaki bir başka özellik ise Bitcoin’in bir değeri olmasıdır. Örneğin; Bitcoin’in bir değeri olmasına rağmen Bitcoin’in bir değere sahip olmadığını söyleyebilirsiniz.

Bu değer Bitcoin’in değeri ve değerinin değeri, Bitcoin’in bir değeri olmasıdır. Bu değer ağın değeridir ve değerinin değeri Bitcoin’in bir değer olması değildir. Bitcoin, bir değerdir. Bu değer ağın değeridir ve ağın değeri, Bitcoin’in bir değer olmasıdır.

Bitcoinin kurucusu kimdir?

Satoshi Nakamoto (d. 1983). Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto (d. 1983) bu konuda hiçbir bilgiye rastlanmamıştır. Bitcoin adının anlamı, “Bit” ve “Coin” kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Bu kelimelerin karşılıklarının birbirinden tamamen farklı olduğunu düşünüldüğü için bu kelimelerin birleşmesinin de bir anlamının olmadığı söylenir. Bu nedenle Satoshi’in bu isminin ne anlama geldiğine dair bir açıklama yapmadığı söylenir.

2013 yılında bir kişi Satoshi Nakamoto ismini ve kişiliğini gizlemeye çalışırken bir açıklamada bulundu: “Bitcoin’in kurucusu kimdir? Bu soruyu sorduklarında, Satoshi Kusunoki’den söz etmek istemiştim” dedi. Ama 2007 yılı içerisinde yayımladığı makalede isminin Satoshi Nakamoto olarak geçiyordu. Bu nedenle Satoshi’in kurucu olarak kendisi olduğunu ve nerede yaşadığının da bulunmadığı söylenir.

Satoshi’nin bulunduğu yerin herhangi bir bilinmesine rağmen Bitcoin’in eski kayıtlarında “he’s Japanese” yazısının bulunduğu belirtilmiştir.

Satoshi Nakamoto’nin aylık toplam Bitcoin alış-verişi:

 • Mayıs 2010 – 1500 BTC
 • Ekim 2010 – 1000 BTC
 • Aralık 2010 – 1400 BTC
 • Nisan 2011 – 550 BTC
 • Mayıs 2011 – 650 BTC
 • Ekim 2011 – 600 BTC
 • Ocak 2012 – 2200 BTC
 • Mayıs 2012 – 1000 BTC
 • Aralık 2012 – 1100 BTC
 • Nisan 2013 – 1200 BTC
 • Mayıs 2013 – 700 BTC
 • Ekim 2013 – 845 BTC

Ethereum veya Litecoin, Bitcoin’den üstün mü?

Bitcoin, ilk büyük kripto para’dır. Bu, Bitcoin’in en önemli özelliklerinden biridir. Özellikle kripto para kullanıcıları, Bitcoin’in geleceğini düşünüyor ve büyük bir etki bırakacağını düşünüyor. Yatırımcılar, başka kripto para’ların Bitcoin’le eşit olmadığını göstermek için Bitcoin’i satın almaya başlıyor. Tüm bu nedenler Bitcoin’de kullanılmasını arttırıyor.

Bitcoin’in 10.000 doların üzerinde değer kazanmasının bir diğer sebebi de kurumsal bazda kullanılması. Bitcoin’in kurumsal bazda kullanılmasında en önemli etkiyi Amerika’daki yatırımcılar ve hükümetler veriyor. Amerika’da kurumsal bazda kullanılması için ilk önce yasal altyapısının olması gerekiyor. Bu yasal altyapının ortaya çıkması, Bitcoin’in Amerika’da kurumsal bazda kullanılmasını sağlayacaktır.

Bitcoin geleceğin parası mı?

Bitcoin’in geleceği konusunda uzaktan yakından bir görüş Pay-Pal’in kurucusu Elon Musk’un da var. Elon Musk’un pay-pal’in kurucusu olduğu ve onun da satın alma ve satış işlemleri için kullandığı biliniyor. Elon Musk’un pay-pal’daki yatırımının ne kadar olduğu bilinmiyor. Pay-Pal ile Bitcoin’i karşılaştıran Elon Musk şu yorumu yapıyor. “Bitcoin, büyük bir teknoloji. Ama, küresel ülkelerde kullanılmasına izin vermek için iyi bir örnek değil.”

Elon Musk’un, “Bitcoin’in geleceği konusunda hepimizin düşünmesini istediğim bir fikir. Küresel olarak büyük bir teknoloji ” diyen Elon Musk, Bitcoin’in geleceği olduğunu düşündüğünü ve bunun nasıl olacağını da açıkladı.

Elon Musk’un yaptığı bu yorumlar şirketin gidişatını değiştirebilecek kadar önemli. Elon Musk’un pay-pal’ı satın almasıyla birlikte kazanç sağlayan kişiler arasında yer almış. Paypal’ın ardından Space X şirketinin sahibi olan Elon Musk kripto paralar ile gündeme gelmektedir.

Bitcoin nedir? Bitcoin geleceğin parası mı? başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.