Bitcoin nedir? Bitcoin amacı nedir? Bitcoin nasıl alınır?

Son günlerde dijitalleşmenin ve teknolojik gelişmelerin artmasıyla birlikte hepimizin de duyduğu bitcoin adlı bir dijital para çıktı. peki bu bitcoin nedir ve nasıl kullanılır? İste insanlarda son günlerde tamda bu konuyu araştırıyor. Peki son iki yıldır daha da çok duyduğumuz bu bitcoin nedir işte cevabı.

Bitcoin nedir?

Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürüldü ve dünyada daha önce eşi benzeri görülmemiş bir ilke imza attı. Dünyanın ilk dijital parası oldu. 2009 yılından 0.06$ yani 10 kuruş değerinde olan bitcoinin günümüzdeki fiyatı ise 38.000$ yani 510.000₺ (kur ve fiyat zaman içerisinde değişkenlik gösterebilir.)  inanması zor. Ama bitcoin işte bu kadar değerlendi.

Peki bitcoin neden bu kadar değerleniyor?

Aslında bitcoin hiçbir devlete hiçbir şirkete veya hiçbir bankaya bağlı değildir. Tamamen kendi sitemi üzerinde çalışmaktadır. Bitcoini bu kadar değerli kılan ise bir sınırının olmasıdır yani istediğiniz kadar bitcoin üretemezsiniz. Bitcoinin çalışma prensibi ise şudur; Halka açık bir defter üzerini tüm bitcoin işlemlerini kaydeder ve kopyalar. Her işlem dünyadaki herkese açık hale gelir. Bu defter kaydedilen işlemler ise her 10 dakikada bir blok denilen bir guruba toplanır ve kalıcı olarak kitlenir. Bu bloğu kırmak günümüzde nerdeyse imkansızdır. Bu bloğu kırabilmek çok büyük işlemcili bilgisayarlar ihtiyaç vardır. Bu tür bilgisayarların ancak 100 yıl sonra üretilmesi planlanıyor.

Bitcoinin amacı nedir?

Bitcoini ilk zamanlarında kara para aklamak yani illegal işlerin paralarını banka aracı olmadan kayıt tutmadan bir yerden bir yere transfer etmek için kullanıldı. Hatta bitcoinin fiyatının artmasının en büyük nedeni ise bitcoin ile uyu**urucu satan bir sitedir. Sitede bitcoin vererek uyu**urucu alabiliyordunuz. Uy**turucu bağımlıları ise uyu**trucu alabilmek için sürekli bitcoinle işlem yapıyorlardı. Bu da fiyatının yükselmesinde önemli bir etken oldu. Fakat bitcoinin gerçek yapım amacı ise; dolar, euro gibi diğer para birimlerin aksine arzı kıt ve değerli olmasını sağlamak. Yani enflasyondan uzak bir yaşam sürmek istiyorsanız bitcoin bu iş için ideal. Şu an için dünyada El Salvador hariç hiçbir ülke Bitcoin’i sevmiyor ve desteklemiyor. Fakat bir şeyde yapamıyorlar. Çünkü Bitcoini durduramazlar. Durdurmaları için interneti yok etmek zorundalar ve bunu da göze alamıyorlar.

Bitcoinin bir diğer amacı ise; paranın özgürlüğünü bireylere vermek istiyor. Yani istediğiniz zaman istediğiniz yerden bir başka yer transfer yapabilmenize olanak sağlıyor. Geleneksel yöntem ise banka ve devlet kontrolü altında yapılıyor. Bitcoin de buna son vermeyi amaçlıyor.

Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoinin amacını ve nasıl bir şey olduğunu anlattık. Peki şimdi bitcoini nasıl alacağız? Birçok yerli ve yabancı borsalar üzerinden Bitcoin almak mümkündür. Sitemizde yer alan Borsalar kategorisini inceleyerek ve internet üzerinden araştırmalar yaparak Bitcoin yatırımlarınızı yapacağınız siteyi seçebilirsiniz.

Borsalara üye olmak için 18 yaşından büyük olmalı ve kimlik ibrazını yapmanızın zorunlu olduğunu hatırlatmak isteriz.

Sitemizde yer alan içerikler bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin nedir? Amacı nedir? Nasıl alınır? başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.