Bitcoin Dominansı ve Dominansın Altcoinlere Etkisi

Bitcoin 2009 yılından beridir kripto para piyasasının zirvesini kendine yer etti. Her piyasada olduğu gibi Bitcoin de zaman içerisinde yükseliş ve düşüşler geçirdi. Fakat düşüşlere ve rakiplerine rağmen piyasanın zirvesinde kalmaya devam edip hakimiyetini kanıtladı. Bu yazımız içerisinde Bitcoin Dominansı ve Dominansın Altcoinlere Etkisi ile ilgili detayları paylaşıyor olacağız.

Bitcoin Dominansı nedir?

Dominans, hakimiyet ve üstünlük anlamlarına gelmektedir. Piyasa hakimiyeti; bir kripto paranın sahip olduğu piyasa değerini, kripto para piyasasının genel değerine oranlayarak hesaplanmaktadır.

Örnek olarak; kripto para piyasasının toplam değeri 400 milyar dolar olduğunu farz edelim. Bitcoin’in toplam piyasa değeri olarak ise 200 milyar olsun. Bu örnekte Bitcoin Dominans yüzde 50 olarak hesaplanacaktır.

Ayrıca kripto paralar fiyatlanırken;

Krito paralar fiyatlanırken özellikle projenin arkasında bulunan ekip ve bu projenin amacının ne olduğu hususları ve yine diğer önemli bir husus da üretilmiş olan ve piyasaya sürülen arz miktarı gibi hususlar altcoin dediğimiz kripto paraların değerini belirlemektedir. Ancak şu hususa çok dikkat edilmelidir ki; piyasaya sürülen fiyat bir asgari yani taban fiyat olmayıp, listelenme günü olan fiyatının çok daha aşağısında veya üstünde de yer alabilir. Bu da bir altcoinin ileride hangi fiyatlara gelebileceğinin öngörülebilirliğini ortadan kaldırmaktadır. Kaldı ki Bitcoin’in de bu işe dahil olmasıyla birlikte özellikle dominansında yaşanan artış veya bitcoin fiyatının değer kaybetmesi gibi hususların altcoinlere yansıması çok ciddi olmaktadır. Altcoinlerin tamamen Bitconin hareketlerini taklit etmesi yani bitcoin yükseldiğinde altcoinlerin de yükselmesi veya Bitcoin düştüğünde altcoinlerin de düşmesi tamamen Bitcoin’in dominansıyla ilgilidir.

Dominansın mantığı nedir?

Dominans mantığını şöyle anlatmak gerekir; Bitcoin’in ortama %40-47 değer aralığında piyasalarda hakimiyeti mevcuttur. Bu değer aralığının gösterdiği, piyasada var olan paranın %40-47 sinin BTC bazında olduğu hususudur. Öncelikle Bitcoin fiyatında bir yükselme yaşanılır ve bu esnada Bitcoin alımları artışı yaşanacağı için Dominans yükselmeye başlar. Bu dominans yükselişinde altcoinler durağan hareket eder veya değer kaybeder. Daha sonrasında Bitcoinde paralarını değerlendiren büyük yatırımcılar yani ‘Balinalar’ Bitcoinden almış oldukları karları altcoinlere aktarmaya başlarlar. Bu şekilde piyasa hareketlenmiş olur ve altcoin yatırımcıları da para kazanmaya başlar.

Bitcoinin düşmesi halinde ise yine dominas yükselişe geçer. Çünkü daha düşük fiyattan Bitcoin almak isteyen yatırımcılar her zaman mevcuttur. Alttan Bitcoin toplayanlar dominansı yükselttiği gibi zaten piyasalar aşağı yönlü hareket ederken bir yandan dominans yükselişi ise altcoinler için en kötü senaryodur. Yani eğer Bitcoin değer kaybediyorsa altcoinlerin değer kaybetme hızı dominansla birlikte çok fazla olacaktır. Yatırımlarınızı gerçekleştirirken tüm bu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sitemizde yer alan içerikler bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin Dominansı ve Dominansın Altcoinlere Etkisi başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.