Binance Nedir ve Nasıl Kullanılır, Özellikleri Neler?

2017’de açılan Binance borsası, şu anda dünyanın en güvenilir ve en geniş işlem hacmine sahip kripto para borsası olarak biliniyor. Emin adımlarla kendine değer katarak ilerlemeye devam ediyor. Bu yazımız içerisinde Binance Nedir ve Nasıl Kullanılır, Özellikleri Neler gibi? sorulara değineceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar.

Binance nedir?

Binance 2017 yılında Changpeng Zhao tarafından kurulan kripto para borsasıdır. İlk başta şirketin kuruluş yeri Çin’dir. Dünyanın en büyük, en güvenilir ve işlem hacmi en geniş kripto para borsasıdır. Binance Çin’in kripto para ticareti için getirdiği yasaktan önce şirketini Japonya’ya taşıdı. Aynı zamanda birçok ülkede ofisleri olduğu gibi Türkiye’de de trbinance.com sitesi ve BN TEKNOLOJİ A.Ş. şirket ismi ile bulunuyor.

Binance günlük 2 milyar dolar işlem hacmi ve saniyede 1.400.000’den fazla işlem barındırdığını da söylemeden geçmek olmaz.

Binance üzerinde işlem gören kripto para çeşitlerini nereden görebilirim?

CoinMarketCap sitesi üzerinde Binance’de işlem gören kripto para çeşitlerini görmemiz mümkündür. Gün geçtikçe yeni bir kripto para birimi Binance borsasına katılım sağlayarak alım satım işlemlerine tabi tutulmaya devam ediliyor. Hatta buraya tıklayarak Binance üzerindeki kripto para çeşitlerini görebilirsiniz.

Binance platformuna giriş yapılması için Binance.org adresinin kullanılması faydalı olacaktır. Merkezi olan kripto para borsaları adından da anlaşılabileceği gibi bir merkez tarafından yönetilmektedir ve sizler, bir alım satım işlemlerini gerçekleştirmek istediğiniz zaman merkezin onayının olması gerekiyor ancak merkezi olmayan borsalar kısaca kripto paralarda ise alım ve satım işlemleri birbiriyle eşleştikten sonra üçüncü bir kişinin kontrolünü ihtiyaç duymamaktadır. Bunun yanı sıra en güzel özelliklerinden bir tanesi ise kimlik onayı alınması ile hesap onayının alınması gibi işlemler kripto para alım satım işlemlerinde (Binance) gerekmiyor.

Binance uygulaması ile alakalı bir tane cüzdan oluşturduktan sonra hemen alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Merkezi olmayan borsalarda bu işlemler sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak çok fazla kripto para seçeneği olmaması yine aynı şekilde merkezi borsalara sizleri yönlendirecektir. Merkezi olmayan borsaların bir başka güzel özelliği ise kripto para komisyonları vermelidir.

Binance Borsasının Ön Plana Çıkan Bazı Özellikleri

  • Binance uygulaması üzerinde alım satım işlemlerinin gerçekleştirileceği kripto para çiftleri mevcut,
  • Binance borsasında BinanceChain işlemlere tabi tutulduğu için bütün ödemeler BNB ile yapılmaktadır. Binance borsasında kripto para alım satım işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız dijital cüzdanınızda mutlaka BNB bulunmalı,

Binance Borsasında Ödenecek Ücretler Neler?

Bütün bu ödemelerin tamamı BNB ile ödeniyor. Makalenin başında da söylemiş olduğumuz gibi Binance Borsası üzerinde kripto para alım satım işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için bir cüzdan oluşturulmalı ya da var olan cüzdanın Binance hesabına uyarlanması gerekir. Unlock Wallet kategorisi üzerinde mobil cihazlarınıza indirdiğimiz Binance uygulamasına direkt bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Binance Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Öncelikli olarak şifre oluşturularak cüzdan hesabı açılır. Bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza bir dosya indirilecek, bu dosya kullanılacak. Hesabınıza bazı kurtarma kelimelerini kullanarak da erişim sağlayabilirsiniz. Bu sebeple mutlaka kaydetmeniz gerekiyor. Ayrıca internet ortamında değil de bir kağıda yazıp saklamanız daha da faydalı olacaktır.

Doğrulama testi karşınıza çıkacak ve 3 adet kutucuğun içerisine gerekli olan bilgileri yazdıktan sonra tekrar kaydet tuşuna basmanız gerekecek.

Böylelikle işlemleri tamamlanmış olacak ve cüzdanın kilidini artık açabilirsiniz. Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi Unlock Wallet uygulamasını kullanıyorsanız karekod uygulamasının açılmasıyla beraber Binance uygulamasına erişim sağlayabilirsiniz. Ya da Ledger Device kategorisi üzerinden Binance hesabına erişim sağlamak istiyorsanız yine aynı şekilde karşınıza çıkacak kim kodlarını doğru bir şekilde yazmanız gerekecek.

Oluşturulacak cüzdan adresini BNB’ye göndermeniz gerekecek bunun sebebi ise ücretlendirme politikasının genelde bu para birimi üzerinden yapılmasıdır.

Uygulama üzerinde seçimini yaptığınız bir tane kripto paranın satın alınması durumunda ise yalnızca limit ile ilgili seçenek veriliyor. Yani kullanıcı, almak istediğinde alım ile ilgili işlemleri gerçekleştirecek.

Binance Güvenilir Mi?

Söylemekte fayda olacaktır ki dünyanın tamamına nam salmak amacıyla yola çıkan bir kripto para borsasının güvenilir olmadığını söylemek mantıklı bir fikir olmayacaktır. Bu sebeplerden dolayı binlerce kripto para biriminin alım satım işlemlerini gerçekleştirildiği Binance uygulamasını çok rahat bir şekilde bilgisayarınıza ya da mobil cihazlarınıza indirebilir, cüzdanınızı oluşturduktan sonra alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Farklı sitelerden araştırmalarınıza devam ederek kayıt olup yatırım yapıp yapmama konusunda tüm sorumluluğun size ait olduğunu unutmayınız.

Sitemizde yer alan içerikler bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Binance Nedir ve Nasıl Kullanılır, Özellikleri Neler? başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.