Bebeklerin doyduğunu nasıl anlarız?

Her bebeğin yemek ihtiyacı ve mide hacmi farklılık göstermektedir...

Her bebeğin yemek ihtiyacı ve mide hacmi farklılık göstermektedir. Bu hem bebeğin kişiliğine hem fiziksel özelliklerine hem de bağlı bulunduğu aya göre değişiklik göstermektedir. Bu yazımız içerisinde bebeklerin doyduğunu ele veren davranışları siz değerli takipçilerimiz ile paylaşacağız…

Yeni doğan bebekler çabuk doyar…

Yeni doğan bebeklerin midesi 30 ml. ile doyabilmektedir. Fakat onlar çabuk acıkır bu nedenle yeni doğan bebeklerin annelerinin onları iki saatte bir beslemesi gerekmektedir. Süt ya da mama fark etmeksizin iki ayda bir 10 ml. artırarak gidilmelidir. Buna bağlı olarak saatlerde de değişiklik yaşanabilir. İlk 3 ay 2 saatte bir beslenen bebek 6 aya kadar 4 saatte bir beslenebilir. 6 aydan bir yaşına kadar 5 saatte bir beslenmelidir. 1 yaşından sonra da katı gıdaya geçiş yapılarak ara öğün ve ana öğün şeklinde doktorun tavsiye ettiği beslenme düzeni ile desteklenmelidir.

Memeyi bırakıyorsa…

Emzirme esnasında bebeğiniz emmeyi bırakıyorsa, memeyi ağzını almak istemiyorsa doyma ihtimali yüksektir.

Bebeğin hareketlerini inceleyin…

Bebeklerin ek besinlere geçiş yapıldığı dönemde onların hareketlerini izleyerek doyduğunu ya da doymadığını anlayabilirsiniz. Eğer bebeklerin karnı aç ise; masaya hafif eğik şekilde beklerken, karnı yok olan bebekler ise; kendini sandalyenin gerisine atar.

Kilo kontrolü yapın…

Bebeğiniz, aylık gelişim tablosunda olması gereken ağırlığa ulaşmış ise; beslenmesi uygun şekilde ilerliyor demektir.

Bebeklerin doyduğunu nasıl anlarız? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Anne ve Çocuk kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/anne-ve-cocuk/linki üzerinden ulaşabilirsiniz.