Bebeklerde kızamık nasıl anlaşılır?

Kızamık özellikle çocuk ve bebekler arasında yaygın görülen hastalıklardan biri olmaktadır. Bebeklerde kızamık...

Kızamık özellikle çocuk ve bebekler arasında yaygın görülen hastalıklardan biri olmaktadır. Bebeklerde kızamık nasıl anlaşılır? sorusunu ele alarak, yanıtlamaya çalışacağız. İşte konu ile ilgili olarak detaylar…

Bebeklerde oluşan kızamık…

Bebeklerde oluşan kızamık kendini kuru öksürük, halsizlik ve ateş ile belli eder. Kızamık virüsünün 15 günlük kuluçka dönemi bulunmaktadır. İlk 3 gün kendini ateş ve halsizlik ile belli ettiği için anlaşılamayabilir. Döküntülerin çıkması dördüncü günden sonra ortaya çıkmaktadır. Kızamık döküntüleri kulak arkasından başlamaktadır. Tüm vücuda kulak arkasından yayılır. Bir hafta içinde kızamık vücuda yayılmış olur. Bu nedenle kızamığı şikayetler başlamadan önce fark etmek ilk üç günde önemlidir.

Kızamıktan korunmak için…

Kızamıktan korunmak için çocuklara kızamık aşısı uygulaması yapılması, kızamık olduğu zaman bu hastalığı kuluçka dönemi ile hafif bir şekilde atlatmasına neden olacaktır. Çocuklarımız bizim en değer verdiğimiz varlıklarımız bu nedenle onların bulaşıcı hastalıklarını ağır bir şekilde geçirip acı çekmesini istemiyorsak aşı yaptırmalıyız. Çünkü bazı aileler aşıyı reddederek aslında en büyük kötülüğü çocuklarına yapmış olmaktadır.

Bebeklerde kızamık nasıl anlaşılır? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza https://furyana.com/saglik/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.