Bebek uyutmanın püf noktaları

Bebekler hayatlarında düzen isterler. Buna uykular da dahil. Bu nedenle...

Bebekler hayatlarında düzen isterler. Buna uykular da dahil. Bu nedenle 4 aylık olduktan sonra uyku eğitimi vermek hem anneyi rahatlatacak hem de bebeğin kaliteli uyku almasını sağlayacaktır. İşte bebek uyutmanın püf noktaları hakkında detaylar…

Yeni doğan bir bebek günde 22 saat uyur. Her ay uykuda geçen zaman dilimi 1 saat kısalmaktadır. Bunun için bir bebeğin 12 saat akşam uykusu, kalan zamanlarda da gündüz uykusu uyuması gerekmektedir.

Bebek uyuturken uyku rutininizin olması şarttır. Bebeğin gündüz ve akşam uykularında her zaman aynı saatte uyuması, o saatler yaklaşınca kendiliğinden uyumasını hızlandırır. Uykuya geçmeden 15 dakika önce bebeğin uyuyacağı odanın hem ses hem de ışık bakımından sakinleştirilmesi gerekmektedir.

Bebek uyuturken ninni ya da kitap gibi bir tane uyku rutini o 15 dakikalık sakinlik süresinde ona söylenebilir. Bu bebeği uykuya hazırlama aşamasıdır. Her gün bu işlemler yapılırsa bebek zorlanmadan kendisi uyuyacaktır.

Bebek uyutmanın püf noktaları başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Anne ve Çocuk kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/anne-ve-cocuk/linki üzerinden ulaşabilirsiniz.