Bebek gazı en kolay nasıl çıkarılır?

Gaz çıkarmak yeni doğmuş olan bebeklerin en büyük sorunlarındandır. Anne ve babalar için büyük sorun olan gaz çıkarma...

Gaz çıkarmak yeni doğmuş olan bebeklerin en büyük sorunlarındandır. Anne ve babalar için büyük sorun olan gaz çıkarma; kimi zaman sabahlara kadar sürebilir. İşte bebek gazı en kolay nasıl çıkarılır konusu hakkında detaylar…

Bebeklerde oluşan gaz sorunun en büyük nedeni bağırsaklardan kaynaklanmaktadır. Annenin karnında sadece kordon ile beslenebilen bebekler, dünyaya geldikten sonra anne sütü ve mama ile beslenmelerinin ardından bağırsak sorunları ile karşılaşabilmektedir. Çünkü anne sütü ve mama her bebekte bağırsakları çalıştırmak için yeterli olmaz. Bundan dolayı da gaz problemi yaşanabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için de bebeklerin geğirerek gaz çıkarması gerekmektedir…

Bebeğin gaz problemi olduğunu çok rahat anlayabilirsiniz…

Bebek çok fazla huzursuz ise, annesini emmiyor ve sürekli ağlıyor ise gaz problemi yaşıyor denebilir. Özellikle bebek beslendikten sonra; belirttiğimiz sorunları yaşıyor ise gaz problemi olduğu anlaşılır.

Gaz çıkarma sorunu genellikle bebeklerde ilk 3 ay içerisinde görülür…

İlk 3 ay içerisinde görülen gaz çıkarma sorunu daha sonra kendiliğinden yok olmaya başlar.

Gaz çıkarma yöntemleri nelerdir? 

  • Bebeğin karnına masaj yaparak; hazımsızlığı giderebilirsiniz. Bebeği sallarken yapılacak olan masaj onu rahatlatacak ve midesinde yaşadığı sorunu engelleyecektir.
  • Bebeği kundaklayarak; hareketlerini kısıtlamak, gaz çıkışını engelleyebilir. Bu nedenle gaz sorunu yaşayan bebeklerin kundaklanmaması daha sağlıklı olur.
  • Bebek yağı ile yağlayarak, bebeğin karnında yukarı – aşağı yaparak; bebeğin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Bebek gazı beslendikten hemen sonra ilk yirmi dakika içerisinde üstten çıkarır. Bu nedenle bebeğin gaz oluşumuna izin vermeden ve gazının aşağı inmeden hemen sırtın üst bölgesine minik parmak uçları vurma hareketi ile gaz çıkarma işlemi yapılmalıdır.
  • Aşırı gazı olan ve bunun için hastaneye gidecek kadar şiddetli karın ağrısı çeken bebeklerde en kolay gaz çıkarma yöntemi hekime danışarak verilen gaz ilaçlarıdır. Bu sayede bebeğe gazını çıkarmasında yardımcı olunur.
  • Kiraz çekirdeği yöntemi ile de bebeğin gazı oldukça çabuk çıkmaktadır. Bunun için piyasada satışta bulunan kiraz çekirdekli yataklar ya da kiraz çekirdeği kemerler ile sürekli kullanım göstererek bebeğin gazını kendiliğinden çıkarması sağlanabilmektedir.

Bebek gazı en kolay nasıl çıkarılır? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Anne ve Çocuk kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/anne-ve-cocuk/linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pelin Keskin
Latest posts by Pelin Keskin (see all)