Bebeğimin cilt tipini nasıl öğrenebilirim?

Bebek ciltleri yetişkinler gibi değildir. Oldukça narin ve hassastır. Özellikle...

Bebek ciltleri yetişkinler gibi değildir. Oldukça narin ve hassastır. Özellikle en hassas bölgesi de yüz bölgesidir. Üç çeşit bebek cildi bulunur. Normal cilt, kuru cilt ve çok kuru cilt olarak üçe ayrılan bebek cildinin özelliklerini okuyarak bebeğinizin cildi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

İşte cilt tiplerine ait detaylar…

Normal Cilt: Her ne kadar adı normal olsa da narin bebek cildini tanımlar. Cilt pürüzsüz ve oldukça yumuşak olduğu için ekstra koruma gerektirir. Üzerinde herhangi bir kızarıklık veya sivilce tarzı izler yoktur.

Kuru cilt: Cildin kuruluğuna bağlı olarak üzerinde pul pul kabarcıklar ve kuru olan sivilce tarzı çıkıntılar bulunur. Kızarıklık ve yer yer de temasa bağlı alerjik reaksiyonlar görülmektedir. Normal şartlarda nemlendirilmesi gerekmekte ve kaşık, gıda, el vb. temasından mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

Çok Kuru Cilt: Egzamaya benzer kuru ve çatlak oluşumu meydana gelen cilt tipidir. Acil olarak nemlendirilmeye ve sık sık cildin sabunsuz su ile temasına ihtiyaç vardır.

Bebeğimin cilt tipini nasıl öğrenebilirim? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Anne ve Çocuk kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza furyana.com/anne-ve-cocuk/linki üzerinden ulaşabilirsiniz.