Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir?

Koronavirüs etkisinin ve çeşitli hastalıkların bağışıklığı düşük olan insanlara daha çok etki ettiği bilinen bir gerçektir. Buna dayanarak...

Koronavirüs etkisinin ve çeşitli hastalıkların bağışıklığı düşük olan insanlara daha çok etki ettiği bilinen bir gerçektir. Buna dayanarak da insanlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için çeşitli şeyler yapmaktadır. Bizler de bu yazımız içerisinde Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir? sorusunun yanıtını sizler ile paylaşıyoruz. İşte konuya dair detaylar…

Öncelikle Bağışıklık Sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi, insanın iç organları, hücreleri ve dokuları ile oluşan bileşendir. Bu bileşen ne kadar sağlam olursa, enfeksiyona ve zararlı bakterilere karşı direnç sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması demek vücut içerisinde yer alan enfeksiyonal hastalıklara ve yabancı cisimlere karşı savaş açılabilmesi anlamına gelir.

Peki Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin birçok farklı yolu bulunmaktadır. Hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak bağışık sisteminin çok yönlü şekilde güçlendirmesi gerekmektedir. Düzenli egzersiz yapmak ve spor bağışıklık sistemini fiziksel açıdan güçlendiren etmenler arasındadır. Sigara ve alkolden uzak tutmak insanların bağışıklık sistemine olumlu yönde etki eder. Kişinin yeterince uyuması gereklidir. Ortalama 8 saat gece uykusunun alınması yeterlidir. Stresi en alt düzeye indirmek ve psikolojik olarak kişinin yaşam ile barışık olması da önemlidir.

Temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmek gereklidir. Doğru bir şekilde el ve ayak temizliğinin günlük bakımda yapılması gereklidir. Bunun yanında beslenmeye de önem verilmelidir. Kişinin günlük alamsı gereken vitamin ve mineralleri alması mühimdir. Yabanmersini, zerdeçal, brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler sık tüketilmelidir. Günlük A, B ve C vitaminlerinin alınması, demir mineralinin vücuttan eksilmemesi gereklidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir? başlıklı yazımızı okudunuz. Sitemizi keşfetmeye ana sayfamız üzerinden başlamak isteyebilirsiniz, www.furyana.com Siz de yorumlarınızı yazarak; yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz.

Ebru Gören
Latest posts by Ebru Gören (see all)