Bacaktaki Çatlaklara Ne Neden Olur? Neler iyi gelir?

Bacaklarda meydana gelen çatlaklar büyüme çağında vücudun bacak bölgesinde yağlanma görülen genç kızlarda, hızlı kilo alıp veren kadınlarda ya da aşırı kilo alımı göstermiş olan hamilelerde meydana gelmektedir. Tıpkı karın bölgesinde oluşan çatlaklar gibi bacağın üst baldır bölgesinde yağlanmaya bağlı olarak oluşur. Bu ani kilo alımına bağlı veya ani kilo verimine bağlı çatlakların yok edilmesi için vücudun sürekli olarak nemli tutulması gerekmektedir. Bacakların gergin bir şekilde durması ve kuruması çatlak oluşumunu artırmaktadır. Bu nedenle kadınlar vücutlarını nemlendirirken, çatlak oluşmasını engellemek amacıyla bacak bölgesine de özen göstermelidir.

Bacaktaki çatlaklara ne neden olur?

Bacaktaki çatlaklara geçirilen bazı rahatsızlıklar da neden olmaktadır. Hem rahatsızlıklarda hem de bu rahatsızlıkların kortizon ile tedavisinde bacakta çatlak oluşumu görülmesi mümkündür. Cildin basınca maruz kalması ve bir yara izi gibi yarılması kişilerde hem hoş olmayan görünüme neden olmasına hem de acı çekmelerine neden olmaktadır. Bacaklarda çatlaklar oluşurken ilk önce kırmızı renktedir. Sonra bu renk pembeye ve en son da beyaz renge döner. Beyaz renkli çatlaklar geri dönüşü çok zor olan ve artık yerleşmiş izlerdir. Bu nedenle kırmızı ve pembe renkte iken çatlaklara müdahale etmek en doğru seçim olacaktır.

Bacaktaki çatlaklara ne iyi gelir?

Çatlak önleyici kremlerin yanı sıra doğal yöntemler de çatlaklara iyi gelmektedir. Bunların başında zeytinyağı ve süt gelmektedir. zeytinyağı süt karışımını bir sprey şişesinde su ile karıştırarak günde 8 – 10 kere bacak bölgesine sprey tarzda sıkmak o bölgenin nemli olmasına ve hem çatlak oluşumunun hem de çatlak izi oluşumunun önüne geçilmesine neden olacaktır.

Bacaktaki Çatlaklara Ne Neden Olur? Neler iyi gelir? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza https://furyana.com/saglik/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pelin Keskin
Latest posts by Pelin Keskin (see all)