Ayak bakımında nelere dikkat edilmeli?

Ayaklar insan vücudunu dengede tutan ve vücudun tüm yükünü çeken organlarımızdır. Bu nedenle sık şekilde bakım yapılmasına...

Ayaklar insan vücudunu dengede tutan ve vücudun tüm yükünü çeken organlarımızdır. Bu nedenle sık şekilde bakım yapılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. İşte Ayak bakımında nelere dikkat edilmeli başlıklı yazımız hakkında detaylar…

Ayak bakımında sık sık pedikür yapılmalı ve temizliğine dikkat edilmelidir. Pedikür yaptırılırken en dikkat edilmesi gereken husus, pedikür araçlarının kişiye özgü olmasıdır. Eğer toplu yerlerde yaptırıyor iseniz, bu araçların hijyenik temizliğinden emin olmanız gerekmektedir. Tırnaktan bulaşacak en ufak bir mikrop insanı ölüme kadar sürüklemektedir.

Tırnak kesilirken dipten kesilmemeli ve batık oluşumları engellenmelidir.

Tırnak diplerine krem ve jel takviyeleri ile dinlendirici losyonlar üzerinden masaj yapılabilir. Ayakların gün içerisinde çorap ve ayakkabı içerisinde sürekli olarak kaldığı düşünülürse, her akşam yıkanmasına ve masaj yapılmasına dikkat edilmelidir.

Ayak bakımında nelere dikkat edilmeli? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza https://furyana.com/saglik/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pelin Keskin
Latest posts by Pelin Keskin (see all)