Asitli içeceklerin çocuklara olan zararları nelerdir?

Çocukların neredeyse her yiyeceğin yanında tükettiği asitli içecekler (kola ve türevleri) aslında o kadar da masum değil. Bu yazımız içerisinde asitli içeceklerin çocuklara olan zararlarından bahsedeceğiz;

Asitli içecekler içinde bulunan zararlı maddeler diş sağlığına, sindirim sistemine ve iskelet sistemine zarar vermektedir. Diş çıkarma dönemindeki çocuklarda asitli içecekler tüketilmesi süt dişlerinin eriyerek dökülmesine sebeptir. Ayrıca asitli içeceklerin tüketilmesi sağlıksız beslenme alışkanlıklarına ve önlenemeyecek kilo artışına sebep olabilir.

Çocuklar için bir faydası olmayan asitli içeceklerin yukarıda saydığımız zararlarının yanında; kalp ritim bozukluğuna, sinirsel hastalıklara ve duygusal değişiklere de sebep olabileceği bilinmektedir.

Burada ailelere zor bir görev düşüyor. Ailelerin görevi; çocuklarını asitli içecekler yerine süt ya da taze sıkılmış meyve sularına yönlendirme olmalıdır. Sağlık açısından bu çok daha faydalı olacaktır.

Asitli içeceklerin çocuklara olan zararları nelerdir? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Anne ve Çocuk kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza https://furyana.com/anne-ve-cocuk/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.