Altcoin Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altcoin alırken nelere dikkat edilmeli? Yatırım yaparken neleri dikkate almalısınız ? Bu soru kripto para mecrasına yeni atılan yatırımcıların cevabını merakla beklediği bir sorudur. Kripto para birimleri geçen yıl o kadar çok değer kazandı ki, değeri yüzlerce kat artan altcoin projeleri bile var. Neleri dikkate almalısınız? Bu sorunun cevabını birlikte bulmaya çalışalım.

Projenin White Paper’ını Dikkate Alın

Beyaz kağıt; Kripto para projesinin çözmeyi hedeflediği problemler, projenin bu problemlere nasıl çözüm bulduğu, projenin çalışma prensipleri, hangi mimari seviyelerde çalıştığı gibi teknik bilgileri içeren bir belge olduğu söylenebilir.

Örneğin, Bitcoin’in white paper’ı 31 Ekim 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafınca yayınlanmıştır ve bu whitepaper’a birçok gönderme yapılmıştır.Bu whitepaper’da Nakamoto, Bitcoin’in çalışma prensiplerini, metni; “Bitcoin: Peer-to-Peer Elektronik Nakit Sistemi” başlığı altında dünya ile paylaşıldı. Öte yandan, bu tanıtım belgesi, projenin finansal bilgilerini de içerebilir. Projenin ne zaman çıkacağı, ne kadar hızlı dağıtılacağı, ne kadar altcoin sağlanacağı gibi bilgiler. Aslında, teknik inceleme kripto para piyasasına özgü değil. İşletmelerin ve kar amacı gütmeyen kuruluşların da beyaz kağıtlara sahip olduğu söylenebilir. Beyaz kağıt, bir kripto para birimi projesinin ortaya çıkması sırasında en önemli belgelerden biridir. Başarılı bir şekilde yazılırsa, yatırımcıları çekme olasılığı artacaktır.

Projenin Arka Planındaki Önemli Kişileri Ve Ekibi İnceleyin

Altcoinlere yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise projenin arkasındaki ekip yani projeyi ortaya çıkaran ekipte kim var, bu ekipten kim sorumlu gibi soruların yanıtlarını bulmaya çalışın. uzmanlık alanları dışındadır.

Yatırım Planlaması Oluşturun

Altcoin almayı düşünüyorsanız belki de en önemli iki noktanın zamanlama ve analiz olduğunu söyleyebiliriz. Doğru zamanda bir kripto para projesine yatırım yapmak, yatırımınızı onlarca kat daha değerli hale getirebilir. Bu zaman çizelgesini, bu analizi ve bu yatırım planını nasıl yapıyorsunuz? Bu sütunda tartışacağımız ilk durum yatırım planıdır. Siz nasıl bir yatırımcısınız, hedefleriniz neler, ne kadar süreliğine yatırım yapmak istiyorsunuz? Öncelikle bu soruların cevaplarını bulmalısınız.

Yatırımın süresi ne anlama geliyor? Uzun vadeli, kısa vadeli veya günlük alım satım ile kripto para birimlerine yatırım yapmak ister misiniz? Uzun vadelidir, kısa vadeli kavramlar birçok kişiye göre değişebilir. Bazı yatırımcılar için uzun vade 2, 3 yıl, belki 10 yıl olabilirken, bazı yatırımcılar için bu uzun vade 6 ay olabilir. Yine, bu kısa vade için de geçerlidir. Bir yatırımcı için 3 ay kısa vadeli bir yatırım anlamına gelirken, bazı yatırımcılar için bu süre 2 haftayı bulabilmektedir. Şimdi zamanlama zamanı. Neyi bilmen gerekiyor? Örneğin borsa efsanelerinden Charles Dow’a göre bir hisse senedinin gelişim süreci üç aşamadan oluşur, bu aşamalar birikim, fiyat hareketi ve son olarak dağıtım olarak karşımıza çıkar. Biriktirme döneminde, ayrıntılı olarak ele alınması gerektiğini unutmayın. Bu aylarca hatta yıllarca sürebilir ve yatırım aracı önemli bir fiyat hareketi göstermeyebilir.

Öte yandan fiyat hareketi ve dağıtım aşamasında ise bu iki dönemden getiri elde edebilirsiniz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Dow Teorisini araştırabilirsiniz. Ancak yatırımını güvenle takip etmek isteyen yatırımcılar birikim dönemine değil de fiyat hareketi dönemine yatırım yapabilir. Çünkü birikim dönemine yatırım yapmak tehlikelidir. Belirli bir bölgede fiyat sınırlı hareketine devam ettiği için o bölgede ne kadar kalacağı ve o bölgenin altına düşüp düşmeyeceği bilinmiyor. Fazlalık dönemi de trend dönemlerinin bir parçasıdır. Bu, piyasanın doygunluğa ulaştığı ve piyasadaki yükselişin hissedebilen herkes tarafından hissedildiği bir zamandır. Öte yandan, birçok yatırım stratejisi, destekte alıp dirençte satmaktır, yani fiyat düşükken al ve yükseldiğinde sat, bu ayrı ayrı düşünülmesi gereken temalardan biridir.

Altcoin Satın Almak İçin Uygun Borsayı Tercih Edin

Evet şimdi altcoin almak için borsa seçme sorusuna bir göz atacağız. Bildiğiniz gibi kripto para dünyasında yüzlerce kripto para borsası var. İşlemlerinizi hızlı bir şekilde yapmanızı sağlayan güvenilir borsaların sayısı oldukça azdır. Bu nedenle, iyi bir seçim yapmalısınız. Değiştirilmesi önemlidir. Çünkü tüm kripto para birimleri her borsada listelenmez. Diğer bir nokta ise üyesi olduğunuz borsaya ne kadar kripto para yatıracağınızdır. Kripto para alım satım hacmi düşükse alım satımınızın gerçekleşmesi biraz zaman alabilir.

Altcoin’in Arzını İnceleyin

Altcoin Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? sorusunun yanıtını ararken bakacağımız bir diğer durum ise arz meselesidir. Şimdi altcoin teklifine bir göz atalım! Piyasalarda genel bir kural vardır, bir mal ne kadar azsa arzı ne kadar azsa o kadar değerli olur.

Kripto para piyasasının en büyüğü olan Bitcoin’in arzı 21 milyon, Bitcoin’in 21 milyonu ise 2,140’tır yani Bitcoin proje bakımından sınırlıdır. 21 milyondan fazla Bitcoin olması mümkün değildir ve bu sayıya ulaşmak için 100 yıldan fazla zaman var. Öte yandan kripto para piyasasında çok sayıda sıfıra sahip projeler görebilirsiniz. Örneğin, fiyat 0.0003 dolar, 0.000009 dolar. Bu projelerin fiyatlarının arzlarının çok yüksek olmasından kaynaklandığı söylenebilir. Bitcoin arzı 21 milyon iken, bu tür projelerin arzı milyarlarca hatta milyarlarca arzı bulunabilmektedir.

Altcoin’in İleride İzleyeceği Yol Haritasına Bakın

Yukarıda size altcoin teknik incelemesinden veya herhangi bir projeden bahsettik. Burada, bu teknik incelemede altcoinlerin geleceği hakkında da bilgi var. Durumlar projenin ilerlemesi için önemlidir. Bildiğiniz gibi binlerce kripto para var. Bu kripto para birimleri için proje planlaması her zaman olması gerektiği gibi değildir. Ancak bu planlamanın saat gibi işlediği projeler var. Bu tür projelerin seçimi yatırımlar için önemli olacaktır.

Sitemizde yer alan içerikler bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Altcoin Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?  başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.