Adet Sancısına iyi Gelen Bitkiler

Adet sancısına bitkisel çözüm kadınların en çok tercih ettikleri tedavi şekilleri arasında yer alır... Detaylar yazımızda!

Adet sancısına bitkisel çözüm kadınların en çok tercih ettikleri tedavi şekilleri arasında yer alır. Herhangi bir yan etkisinin olmaması ve kısa süre içerisinde sağlıklı şekilde etki etmesi nedeniyle bitkilerle tedavi adet döneminde son derece faydalıdır. Bazı bitkilerin hem ağrı kesici hem de rahatlatma özeliğini olması adet döneminin daha hafif atlatılmasını sağlar. Buna göre adet sancısına iyi gelen bitkiler şu şekildedir:

Sarı Papatya

Adet sancısı denilince genellikle akla gelen ilk bitki papatya olmaktadır. Rahatlatıcı özelliği bulunan papatya çay olarak demlenip içilebileceği gibi papatya özü ile rahatlatıcı bir banyo da yapılabilir. Gevşetici özelliğinin bulunması sayesinde papatya çayı ile adet ağrıları azalıp kaybolacaktır.

Tarçın Çayı

Adet döngüsünü sancısız bir şekilde geçirmek isteyenler için tarçın çayı içilmesi tavsiye edilir. Buna göre bir bardak kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı toz tarçın atılır ve yaklaşık on dakika kadar demlenmesi için beklenir. İsteğe bağlı olarak içerisine bir tatlı kaşığı bal da ilave edilebilir. Adet döneminden bir ya da iki gün önce bu çayı içmeye başlamak fayda sağlayacaktır.

Nane

İltihaplanma ya da buna benzer nedenlerle meydana gelen ağrıların hafiflemesini sağlayan nane sakinleştirici özelliğe sahiptir. Gün içerisinde en fazla üç bardak nane çayı içmek başta adet sancısı olmak üzere baş ağrısı ya da yaşanan diğer ağrılar üzerinde olumlu etki yaratır.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza https://furyana.com/saglik/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pelin Keskin
Latest posts by Pelin Keskin (see all)